Drone’lar Afrika’da Ağaç Dikecek

Drone’lar Afrika’da Ağaç Dikecek

Her yıl kayıp edilen milyonlarca ağacın yerine yenisini dikmek isteyen girişimciler çözüm yolunu dronelarda buldular. Projenin başarılı olması halinde yıllık olarak kayıp edilen ağaçların tekrar yerinin doldurulması ümit ediliyor.

İngiltere merkezli bir firma, her yıl 3 ila 6 milyar azalan ağaçları korumak için drone teknolojisinden yararlanacak. BioCarbon Engineering firması, sabit rotalarda uçan birden fazla drone kullanarak her yıl 1 milyar tohum dikmeyi planlıyor.

Yapılan plana göre, ilk olarak ağaçlandırılacak arazinin 3D haritası çıkarılacak ve ardından drone’lar paintball topları ateşliyormuş gibi belirlenen noktalara tohumları ateşleyecek. Drone’lar tohum yerleştirme işleminin ardından tohumların yeşermesini de denetlemek için kullanılacak.

BioCarbon Engineering planlarının başarılı olması halinde aynı yöntemi tarım arazilerinin verimliliğini artırmak gibi farklı projelerde de kullanmayı amaçlıyor.

Projeleri kapsamında 100 bin Euro bağış alan firma, çalışmalarına Güney Afrika’da başlayacak.

Bilim insanları yakın geçmişte yapılan araştırmada dünyada 3 trilyon ağaç kaldığını belirtmişti. Her yıl kesilen ağaç sayısı ise yaklaşık 15 milyar olarak açıklandı.

Geleneksel yöntemlerle ağaçlandırma çalışması yapan One Million Trees in One Day örgütü, Ekvador’a bir günde 1 milyon tohum dikmişti. Örgüt aynı işlemi birçok ülkede tekrarlamayı düşünüyor.

 

Etiketler:

Bir Yorum

  1. anonim   - Tarih: 12 Ekim 2015 - Saat 17:12   - Cevap Yazın

    dronelar artık her iş için kullanılmaya başlandılar

    0

    0