Dövizle sözleşme yasağında yeni adım

Dövizle sözleşme yasağında yeni adım

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türkiye’deki yerleşiklerin dövizle sözleşme yasağına istisnalar getiren taslak görüşe açıldı. Buna göre, ihracatçılar, leasing, havacılık ve yabancı şirketler istisna kapsamında olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türkiye’deki yerleşiklerin dövizle sözleşme yasağına istisnalar getiren taslak görüşe açıldı.
Bloomberg’in haberine göre, taslak yabancı şirketlere dövizle sözleşme istisnaları getiriyor. İstisna uygulanacaklar arasında ihracatçılar, leasing, havacılık ve yabancı şirketler bulunuyor.

Uygun görülen hallerde istisnalar getirilecek

Eylül ayından yapılan açıklamada dövizle mal ithal edip Türkiye’de satan ya da işleyip ihraç eden şirketlerin sözleşmelerinin kapsam dışında tutulacağı belirtilmişti. Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye’deki bütün döviz bazlı sözleşmeler iptal edilmiş ve 30 gün içerisinde sözleşmelerini yenilemesi gerekenler arasında, gayrimenkul sözleşmeleri ve markalarla kira sözleşmelerini döviz bazında yapan AVM’ler de kapsam içerisine alınmıştı. Bakanlık dövizle yapılan sözleşmelerin TL’ye çevrilmesini öngören düzenlemenin yalnızca Türkiye’de yerleşik kişiler arasında yapılan sözleşmeleri içerdiğini, ancak uygun görülen bazı hallerde istisna uygulanabileceğini duyurmuştu.

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bekleyelim bakalım...

Bakalım THY ve THY TEKNİK A.Ș. ne yapacak? Uçuş okulu ve teknikteki tip kursları için.
Tabi tüm diğer özel hava yolları da.

akademi fo

Taslakta havacılık alanında alışan şirketlerin iş sözleşmeleri dışındaki sözleşmelerinde şeklinde yazıyor Sefa Bey,akademi mezunları olarak borçlarımızın en azından taslaktaki gibi 2 ocak kurlarına sabitlenmesini bekliyoruz…Sesimiz olduğunuz için teşekkürler,Saygılar