featured

Doktorlar Pilotları Örnek Alacak

Olası kazaların önüne geçmek için havacılıkta 1980’li yıllardan beri etkin olarak kullanılan Ekip Kaynak Yönetimi -Crew Resource Menagement (CRM), tıp alanında da yaygınlaşıyor.

Ameliyat sırasında ekip çalışmasını kusursuz hale getirmeyi amaçlayan bu eğitim Türkiye’de ilk olarak Acıbadem Üniversitesi altıncı sınıf öğrencilerine verilmeye başlandı. 27 yıllık kaptan pilot olan Bülent Boralı, NASA tarafından yapılmış araştırmalarda havacılıktaki kazaların yaklaşık yüzde 70’nin insan hatasından kaynaklandığının tespit edildiğini belirterek, “Benzer oran tıpta da var. ABD senatosunda yapılan bir sunumda tıptaki hatalardan yılda yaklaşık 400 bin insanın öldüğü belirtilerek, hatalar nasıl ortadan kaldırılır noktasında çalışma yürütülüyor. Bu hataların sadece yüzde 70’inin insan kaynaklı olduğu düşünülürse, hiçbir yatırım yapmadan sadece insana yatırım yapmalı” ifadelerini kullandı.
HAVACILIK ÇOK TECRÜBELİ
Acıbadem Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Program Başkanı CASE Direktörü Yrd. Doç. Dr. Emin Aksoy, 2007 yılında ilk simülasyon merkezini kurduklarını belirterek, “Havacılık CRM konusunda çok tecrübeli. O yüzden havacılık sektöründen Bülent Boralı Kaptan’dan ders alıyoruz” dedi.  (Akşam)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir