featured

Doğu Kongo’da kargo uçağı düştü beş kişi öldü

Bugün 23 Aralık, Doğu Kongo’da bir uçak kazasında beş kişi öldü. Olayla ilgili ayrıntılar hala ortaya çıkmadı, ancak kaynaklar uçağın yerel taşıyıcı Malu Aviation’a ait olduğunu bildiriyor. Bu, ülkedeki son yıllardaki ikinci büyük hava kazası.

AP’ye göre, uçak 23 Aralık Perşembe günü Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusundaki Güney Kivu eyaletinde düştü. Eyaletin ulaştırma bakanı, Goma’dan Shabunda’ya yapılan uçuşta uçaktaki 5 kişinin de öldüğünü doğruladı.

Üç yolcu ve iki personel, Malu Havacılık’a ait bir uçakta uçuyordu. Şirket, Goma’da 2 “Short 360” ve Başkent Kinşasa’da “Gulfstream G159” işletiyor. Havayolu ayrıca yakın zamanda filosuna bir “BAe Jetstream 41” eklemişti. Kazayı yapan uçak muhtemelen bir Short 360’dı.

Shabunda Yöneticisi Dieudonne Kashombanya yaptığı açıklamada, “Bu kazanın nedenini belirlemek için soruşturma başlattık. Tüm ölenlerin ailelerine taziyelerimizi sunuyoruz” dedi.

Malu Aviation, kendisini Kongo genelinde faaliyet gösteren bir charter ve kargo havayolu şirketi olarak gösteriyor. Malu, bölgesel jetin son küresel operatörlerinden biri olmakla birlikte, işlettiği Short 360’lar 30 – 40 yaşları arasındadır. Uçak, 30 yolcu veya 3.500 kg kargo taşıyacak kapasitede. Perşembe günkü uçuşta sadece üç yolcu vardı.

Kongo’daki havacılık güvenlik sorunlarıyla gölgelenmiş. Bu, özellikle altyapı eksikliği ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle ülkedeki karayolu taşımacılığı zorlu şartlarda olması havacılığın, malların ve yolcuların taşınmasında hayati bir rol oynadığı anlamına geliyor.

2019’da Busy Bee Congo şirketine ait bir “Dornier 228”, yoğun nüfuslu Goma şehrine düşerek uçaktaki 20 yolcu, yerdeki altı kişi ölmüi, bir yolcu hayatta kalmıştı.

Bu nedenle, Kongolu havayollarının EASA’nın uçuş yasağı kapsamında Avrupa Birliği’ne uçması yasaklanmış durumda. Şimdilik, bunun önümüzdeki yıllarda tersine döneceğine dair olumlu bir işaret yok.

Güvenlik endişelerine rağmen, Kongo’nun havacılık alanı hızla büyüyor. Ekim ayında, Ulaştırma Bakanlığı, Air Congo adlı yeni bir havayolunun kurulacağını duyurdu. Air Congo, Etiyopya Havayolları tarafından %49 hisse ile destekleniyor ve bu girişime 7 uçak sağlayacak.

Air Congo, 4 uçak işleten mevcut bayrak taşıyıcı Congo Airways’e katılacak ve filosuna 4 “Embraer E2” daha ekleyecek. Ülke ayrıca birkaç küçük bölgesel oyuncuya ve charter havayollarına da ev sahipliği yapıyor. Demokratik Kongo Cumhuriyetindeki havacılık büyürken sağlam bir güvenlik gözetimi oluşturmak hükümet için en önemli öncelik olmalı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir