Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bu sene Rusya’yla vizeler kalkar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bu sene Rusya’yla vizeler kalkar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Kısmen de olsa bu sene Rusya’yla vizeler kalkar. Belki yıl sonuna doğru bakarsınız Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la Putin bir telefon görüşmesi yapar ya da ilk bir araya geldikleri zaman ‘Hadi vizeleri kaldıralım’ derler” dedi.

Antalya’da bulunan Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk’te yayınlanan Hafta Sonu programında Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in konuğu oldu.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Rusya ile vizeleri kaldıracağız. Daha sonra da pasaportsuz seyahat görüşmelerine tekrar başlayacağız. En son görüşmede Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüm. Kimliklerde çipler var. Kimlik bilgileri orada var. Havaalanına bu cihazların konulması yeterli. Bu sene olmaz. Önce vizeleri kısmen kaldırmaya çalışacağız. Resmi ve hizmet pasaportlarına kaldırmayı önerdi Ruslar. Kısmen de olsa vizeler kalkar. Belki yıl sonuna doğru bakarsınız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la Rusya lideri Vladimir Putin bir telefon görüşmesi yapar ya da ilk bir araya geldikleri zaman ‘Hadi vizeleri kaldıralım’ derler.

ABD’YE S-400 TEPKİSİ

(S-400 alımı ve ABD’nin Türkiye’ye ambargo uygulamasının istenmesine yönelik soru üzerine) Bir ülkenin başka ülkeyle ilişkileri üçüncü bir ülke tarafından bu şekilde sorgulanmaz. Bunun karşılığına da hazır olman gerekiyor. ‘Ben süper gücüm.’ BM var, uluslararası örgütler var. Oralardan bir karar çıkarsa herkes uyar. Dolayısıyla ABD’nin bize yaptırım uygulaması mantıksız ve yanlış. ABD bize ambargo veya bize yönelik adım atarsa Türkiye mutlaka buna cevap verir. Ama biz bunu arzu etmeyiz.

Benim hava sahamı korumam lazım. İhtiyaç olanları almam lazım. Benim acil olarak ihtiyacım var. Sen vermezsen ben başkasından alacağım. Hem vermiyorsun hem başkasından aldığım da ambargo uygulayacaksın. Türkiye senin emrine bir ülke değil ki. Üst perdeden konuşmak veya tehdit etmek doğru bir yaklaşım değil ve müttefikliğe sığmaz. S-400’lerin kontrolü bizde olacak ve müttefiklerimizi düşman olarak tanımlamayacağız. Benim ülkemdeki satın aldığım ya da ürettiğim bir savunma sistemi ya da herhangi bir silah, benim müttefikimi düşman olarak tanımlamaz, tanımlayamaz. Bu konularda hassas iken bize tehditvari konuşmaları doğru değil.

KARŞILIĞINI ALIRLAR

F-35 uçağı satışlarının iptal edilmesi kabul edilemez. Biz ilişkileri düzeltmeye çalışırken böyle adım atarlarsa Türkiye’den karşılığını alırlar. Artık eski Türkiye yok. Gelecek hafta ABD ziyaretim olacak.”

Geri
1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
sn bakan !
2 yıl önce

Abd,feto,pkk vs kim varsa koruyor,kolluyor gittik en son 14 milyar dolarlık uçak ve motorlarını aldık, şimdi bizi uçak vermemekle tehdit ediyor, Rusya, dünyada ilk olarak pkk’ya resmi ofis açma izni verdi,bize hala katı vize rejimi uyguluyor,ticari ambargo var ne tepki verdik? Hiç. Bilakis turist gelsin umuduyla dostum Putin diye diye hal olduk üstüne 10 milyar dolarlık enerji işi verdik ! Almanya’da 150’den fazla pkk ofisi var,1000 civarı fetocuya sığınma hakkı verdi,göstermelik eyy dedik üstüne 15 milyar euroluk ihale verdik hala arabalarına binip,onlarla prestij kazandığımızı sanıyoruz, Hollanda, Bakan’ımızı konsolosluktan çıkarmadı,insanımızın üstüne köpek saldı,Ermenilere destek verdi,parlamentosu soykırım’ı tanıdı ne oldu onlara da… Devamını oku »