DİKEY İNİP KALKABİLEN UÇAK 

DİKEY İNİP KALKABİLEN UÇAK 

Uçak üreticileri, uzun zamandır dikey iniş kalkış ve yüksek hız özellikleri ile geleneksel yolcu uçaklarını bir araya getirmeye çalışıyorlar. Geçmişte birçok deneme yapılmış ama hiçbiri başarıya ulaşmamıştı. Şimdilerde ise Airbus, yolcu uçağına benzeyen bir uçakla bu işi başaracak gibi görünüyor.

Airbus, dikey kalkıştan düz uçuşa geçebilen bir uçağın patentini almak için başvuru yaptı. Uçağın en az dört pervanesi bulunacak. Bu pervaneler elektrikli motorlar tarafından çalıştırılıyor. Çalışma mantığı *dört dönere benziyor. Bu motorların elektriği ise bataryalar ve içten yanmalı motorlara bağlı bir jeneratör tarafından sağlanıyor.

Patent tanımında, dikey kalkış pervanelerinin pilonlara yerleştirilebileceği belirtiliyor. Her bir pilon, hareketli iki kanadı bulunan iki pervaneyi barındıracak. Uçarken, kanatlar duracak ve kendi pilonları ile aynı hizaya gelecek. O esnada, tamamen kapanarak herhangi bir sürüklenme ihtimalini ortadan kaldıracaklar. Pervaneler sağlama alındığında, pilonların üzerindeki kapaklar kapanarak sürtünme en aza indirilecek.

Patentte uçağın boyutları belirtilmiyor, ama yayınlanan çizimlere bakılırsa en az iki kişilik olacak. Açıklamadaki ipuçları göz önüne alındığındaysa, uçağın boyutlarının Amazon’un teslimat drone’ları kadar küçük ya da savaş alanlarına asker birliği taşıyabilecek kadar geniş olması mümkün.
Bu ilginç tasarımın ne zaman üretileceği ya da herhangi bir prototipinin yapılıp yapılmadığı henüz bilinmiyor. Drone’ların iyice yaygınlaştığını, teknolojinin daha güçlü motor ve bataryaları erişilebilir kıldığını düşününce, bu gibi uçakları gökyüzünde görmemiz çok zaman almayacak gibi duruyor.

*Dörtdöner dört pervane tarafından kaldırılmış ve hareket kazandırılmıştır. Dörtdönerler sabit kanatlı uçakların aksine kaldırıcı gücü veya daha çok rotordan oluşan, havadan ağır bir hava aracı olarak sınıflandırılmıştır.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.