DHMI’DEN BAZI MEDYA KURULUŞLARINA YÖNELİK AÇIKLAMA

DHMI’DEN BAZI MEDYA KURULUŞLARINA YÖNELİK AÇIKLAMA

Hava koşulları nedeniyle 17.05.2019 günü İstanbul’daki havalimanlarına inmesi gereken bazı uçakların başka illerdeki havalimanlarına yönlendirildiğine dair bazı medya organlarında yayınlanan haberler üzerine aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür.

Havacılığın en önemli ilkesi uçuş, can ve mal emniyetinin sağlanması olup tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz meteorolojik koşulların bulunduğu zaman dilimlerinde bu koşulların sağlanması amacıyla gerekli tedbirler hızla hayata geçirilmektedir.

Bu kapsamda İstanbul hava sahasında beklenen, içerisindeki yatay ve dikine şiddetli hava akımları, türbülans, düşük görüş şartları, buzlanma gibi hava aracının uçuşunu imkansız hale getiren ve pilotlar tarafından katil bulut olarak adlandırılan cb bulutları, özellikle 1.500 feet altında iniş /kalkış hattında hava araçlarının kaza kırımına yol açmaktadır.

Bu nedenle söz konusu cb bulutlarının oluştuğu tüm hava sahalarında hava trafiğinin bekletilmesi, kalkışların durdurulması ya da gerektiği durumlarda trafiklerin başka meydanlara yönlendirilmesi zorunluluk arz etmektedir.

Söz konusu hava olayının yaşanacağı saatlerde sadece İstanbul Havalimanı’nda değil tüm İstanbul hava sahasında uçuş can ve mal emniyetinin sağlanmasını teminen önlemler alınmıştır. Bu doğrultuda İstanbul Havalimanı’nda 468 seferden sadece 8’si, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise 94 seferden sadece 2’si divert edilerek başka havalimanlarına yönlendirilmiştir.


Geri

4
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Pilot

Katil bulut olarak falan adlandırmıyoruz CB’leri. Sallamayın.. Pist katediş ile kısa taksi yaptıramıyorsunuz, bu yüzden dünyanın yakıtını yakıyoruz.

ne bulut

KATİL BULUT NE DEMEK YA.30 YILDIR UÇUYORUM, BİR TANE PİLOTUN CB LERE KATİL BULUT DEDİĞİNİ DUY
MADIM, NEREDEN UYDURULUYOR BU HURAFELER.YALAN DOLAN OLMADAN YAZILSA MİLLET ÖPÜP BAŞINA KOYAR.ABARTMAYIN LÜTFEN.KATİL BULUT DİYE BİR TABİR YOKTUR.

211

Oraya o meydanı yaptırıp rant sağlayanlardan hesap sorun

F/O

Katil bulut az abartı olmuş, okuyucu sarsılsın diye sanıyorum. 🙂 Yeni meydan hakkında tartışılabilecek çok şey var. A380 üretiminin sonlanması ile tabutuna bir çivi daha çakılan “Büyük hub meydanlar yapalım, yolcular oradan oraya aktarma yapsın dursun.” tasarım anlayışına göre inşa edilmesi ve bu anlayışla bağlantılı olarak anlamsızca devasa olma iddiası, zemin ve kot farkı sıkıntıları, şehirden ulaşım altyapısı eksikliği gibi. Ama 17 Mayıs günü hava durumu bunlardan biri değil. Geçmiş yıllarda bahsi geçen rüzgarlarla CB sebepli oluşan rüzgarlar tamamen farklı iki durum. Sapla samanı karıştırmamak gerek.