featured

DHMİ 27 Bin TL Promosyonu İptal Mi Edilecek? DHMİ Promosyonunda Son Durum

Promosyon anlaşmaları 2023 yılında da devam ediyor. Henüz daha dün yapılan bir promosyon anlaşmasıyla 27 bin TL ödeme yapılacağı açıklanmıştı. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası ihaleye tepki göstererek ‘’DHMİ’de çalışanları gözeten bir promosyon protokolü imzalanmalıdır’’ dedi.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası sosyal medya hesabından dün duyurulan promosyon ile ilgili bir paylaşım yaptı.

DHMİ’de çalışanları gözeten bir promosyon protokolü imzalanmalıdır başlığıyla başlayan metinde şu ifadelere yer verildi;

‘’DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından personelin 2022-2026 yıllarını kapsayan 5 yıllık maaş ve promosyon ihalesi 09.11.2021 tarihinde gerçekleştirilmiş olup, ihale sonucunda Vakıfbank en yüksek teklifi vererek 17.000 TL tutarın iki taksit halinde personele ödenmesi şeklinde sonuçlanmıştı.

İhalenin yapıldığı tarihten bugüne kadar geçen sürede enflasyondaki artış ve yakın zamanda yaşanan deprem çalışanların alım gücünün düşmesine, maaşlarının erimesine neden olmuştur. Bu nedenle pek çok kamu kurumu yaptıkları promosyon anlaşmalarını günün şartlarına uygun şekilde imzalarken, düşük rakamlı promosyon anlaşmaları güncellenerek yeni sözleşmeler imzalanmıştır.

Sendikamız tarafından gerek kurum nezdinde yaptığımız görüşmeler gerek yazılı başvurularımız gerekse de düzenlediğimiz imza kampanyasıyla ortaya çıkan tepki dile getirilmiş ve çalışanların talepleri kuruma aktarılmış, kurum tarafından ilk başta bu talebimiz uygun görülmezken daha sonrası yaptığımız başvuruya verilen cevapta ‘’Kuruluşumuz ve Banka arasından maaş ve promosyon protokolünün güncellenmesi hakkında görüşmeler devam etmektedir.’’ Denilmişti. Ayrıca kurumla yapılan görüşmelerde tarafımıza 2023 yılında Havacılık Tazminatı ve beraberinde maaşların hangi miktarda olacağını  görülmesinin ardından bir yaklaşım gösterileceği belirtilmiş ve bu çerçevede kurum çalışanları yeni promosyon sözleşmesinin günün şartlarına uygun şekilde imzalanacağı beklentisine girmiştir.

Edindiğimiz bilgilere göre; DHMİ Genel Müdürlüğü ile Vakıfbank arasında yapılan anlaşmanın sağlandığı, bu anlaşmaya göre personel 3 (üç) yıl için 27.000 TL tek seferde ödeneceği 09.11.2021 tarihinde yapılan promosyon kapsamında ödenen 17.000 TL’nin yarısı 8.500 TL’nin yarısı ise personelin iade etmeyeceğine yönelik duyumlar konuşulmaktadır.

Böylesi bir sözleşmenin imzalanacağı doğru ise bu durum personelde hayal kırıklığına neden olacak ve beklentileri boşa çıkaracaktır’’ denildi.

İşte tepkiye yol açan o protokol tam metni

 

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ dhmiaciklama airlinehaber scaled

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir