featured

DH8C, son yaklaşmada Pitch kumandası sorunu…

Kanada North Cariboo Flying Service’in C-GLWN tescil isimli de Havilland Dash 8-300 uçağı, 15 yolcu ve 3 mürettebatla Vancouver’den Smithers’e NCB-2021 iç hat uçuşunu gerçekleştiriyor, Smithers’a yaklaşıyordu ve son yaklaşma üzereydi.

Mürettebat, sola dönerek pisti hizalamak için otopilotu devreden çıkardı. Uçak yavaşlarken, mürettebat önemli bir Pitch kumanda sorunu hissetti, Stabilize Trim Tekerleğini hareket ettirmekte zorlanıyordu. Flaplar 15 dereceye açılırken, Pitch açısını korumak için her iki pilotun da kol gücüne ihtiyaç vardı. Mürettebat, önemli ölçüde bozulmuş Pitch kumandası nedeniyle inmekten vazgeçip pass geçmeyi seçti ve arızayla ilgili Check Listleri gerçekleştirdi. Check List sonrası Pitch kumandası, bir yaklaşım yapmaya izin verecek kadar iyileşti. Uçak başka bir olay olmadan indi ve aprona taksi yaptı.

Kanada TSB, motorlar durdurulduktan yaklaşık 10 dakika sonra tüm kumandaların serbestçe hareket ettirilebildiğini bildirdi ve raporunda şöyle yazdı: “Bakım teknisyenleri uçağı inceledi ve Elevatör Çalıştırma Mekanizması (Elevator Actuating Mechanism) alanında erimeye başlayan buz parçaları tespit etti. Uçak, uçuş öncesi gece boyunca Vancouver’da hangar dışında park edilmişti. Vancouver’da o gece hafif buz yağmurlu (Ice Rain), sıcaklık -9°C iken, rüzgâr soğutma faktörü (Wind Chill Factor) sıcaklığı -17°C’ye indirmişti.

Uçak, gerekli teknik hizmetlerden sonra uçuşa gönderildi.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir