DEVLER ARASINDA SULAR DURULMUYOR

DEVLER ARASINDA SULAR DURULMUYOR

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre; Emirates, Delta Airlines’ı Amerika’daki uçakları için yedek parça vermeyi kabul etmeyerek, faaliyetlerine zarar vermekle suçladı. Buna ilaveten, ABD’nın devlet sübvansiyonlarına karşı çıkan körfez taşıyıcıları arasında gerginlik yarattığını da ekledi.

Emirates’in sözcüsü, 2 Şubat’ta Seattle’dan Dubai’ye sefer yapacak olan Boeing 777 tipi uçağın, parça yüzünden 6 saatten fazla geciktiğini bildirdi.
Delta olayı doğruladı ancak “bu parça, Seattle envanterinde kendi türünün son yedek parçasıydı ve poliçeye göre Delta’nın kendi operasyonunun kapsamını garantilemek için el altında tutuldu” ifadesini kullandı. Delta sözcüsü Michael Thomas, e-postayla gönderilen yorumda “doğru bölgede ve bol miktarda yedek parçaya sahip olmak, güvenilir bir havayolu operasyonu sağlamak için kritik önem taşıyor” dedi.

Emirates sözcüsü; hidrolik sistem parçasının Delta’dan temin edilerek, yerel mühendislerce Boeing 777’ye takıldığını ancak Delta’nın Atlanta’daki merkezinden bir “üst düzey yönetici” nin talebi üzerine bu parçanın kaldırıldığını belirterek, zarar vermek amacı ile kasıtlı bir engelleme olarak değerlendirdi.

Aslında olaylar yaklaşık 1 yıl önce Aralık ayında başladı. İçinde gazetecilerin olduğu Qatar Havayolları uçağının kalkışına izin verilmemiş, uçak 2 saat gecikmeli olarak kalkabilmişti.

Bu olaydan sonra, geçtiğimiz yıl Haziran ayında Atlanta’ya ilk kez uçan Qatar Airways uçağına körük tahsis edilmemiş, yolcular merdivenlerden inerek terminale geçmişlerdi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.