featured

DETAY | Ahmet Bolat : Sektör ortalamasına bakarak en iyi maaşı verdik

Türk Hava Yolları İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat yapılan maaş artışları ile ilgili genel bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada;

Değerli arkadaşlar, yazıya dikkat ederseniz “Maaşlarınızı da asgari ücretdeki artışa göre yeniden belirledik.” dedim. “Asgari ücret artış oranında” demedim.

TK ana marka %20 zam yaptı. Biz bu oranı TGS deki en alt seviyeye uyguladığımızda aylık net yalın maaş asgari ücretin altında kalıyordu. Bu nedenle daha yüksek bir oran yani TK nın 2 katı artış yaptık. Öncelikle vardiya primi var, risk tazminatı var. Bunları toplayınca İstanbul havalimanında +1805tl ediyor. Yani 8881 tl artı 1805 tl. Bu gurup 10686 tl alacak. Bu arkadaşlarımızdan fazla alan şöförler, operatörler, makinistler vs var. Onlarda kademe kademe ama 13700 tl ye kadar gidiyor.

Başka üç ayda bir ikramiye var. Yani yalın maaşı 1.33 ile çarparsanız aylık baz maaş çıkar. Başka; netleşen 2 maaş performans ödemesi olacak Nisan ve Temmuz da. Antalya’da ilan ettik. Bu da aylık %16.67 ediyor. %33.34 de ikramiyeden geliyordu, yani yalın maaşı 1.5 ile çarpmak demek toplamda. Muhtemelen bu seneki kar olursa en az artı bir maaş daha gelecek performans ödülüne.

Değerli arkadaşlar, sektör ortalamasına bakarak en iyi maaşı verdik. Tahminim buradaki rakamları duyan binlerce kişi bana cv yollayacak. Bir iki yorum vardı, “artık burada durulmaz çok az artış oldu” diye. O arkadaşlar giderlerse ancak birkaç kişilik yer açılır. O nedenle lütfen cv yollamayın, şu an için TGS’ye alım yok!

Malum, gelirimizin bir kısmı da yurtdışından gelen başka firmaların uçaklarına verdiğimiz hizmetten geliyor. Bu artışların bir faturası olacak ve bu firmalar bu artışı çok bulursa bize iş vermezler. Başka “yer hizmetleri” veren firmalara var ve onlara giderler. Bunun ne anlama geldiğini de hepimiz iyi biliyoruz. O nedenle, lütfen performansımızı düşürmeden işimize odaklanalım. Benim TGS çalışanlarımıza naçizane tavsiyem bu.

Selamlar, sevgiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 1 sene önce

  Zam yerine iyi buldular ikramiye vererek göz boyamayı.İleride ikramiye kesilince kaliriz aldigimiz zamcık ile.

 2. 1 sene önce

  Thy en buyuk sansi cok iyi yoneticileri degil, cok ucuz is gucu ne sahip olmasidir. Rakabet ettigi havayollarindan 5-7 kat daha az ucretlere insan calistirabildigi icin, karli ve rekebetci olabilmektedir. Bu teknisyesnin den yer hizmetleri calisanina, genel mudurlukte calisanindan, operasyonel personeline boyledir.

 3. 1 sene önce

  Bana ikramiye verme hesapladığın 1.5 maaşı zam olarak ver?

17 Yorum

 1. 1 sene önce

  Cift maas verildigi falan yok. Ucucu maaslari is/ucus tazminati ve kredili ucus parasindan olusmaktadir. Maasin 40% oranindaki ikramiyenin cift maas olarak lanse etmesi dogru degildir. Insanlarin algisiyla oynamayin ayip

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Aynen türkiye nin tarım destekleri de böyle. Parça parça. Anlamsız uğraştırmayın yönelik. Halbuki mahsule doğrudan destek olsalar daha kaliteli olur. Bunlarda böyle. Burut maaşı artirmamak için alavere dalavere.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  İkramiyeyi eksik alan alacağı ücret yanlış hesaplanan personelleriniz olduğunu görmezden gelip umursamadınız ama iş kabine gelince fazladan 10bin lira vermeye kalktınız. Hakkımızı helal etmiyoruz gasp edilen paramız kimin kursağından geçerse cebine girerse zehir zıkkım olsun.

 4. 1 sene önce

  Ahmet Bolat i tebrik ederim. Anlamayanlara vakit ayırıp detayli anlatmış durumu. Sonuna kadar destekliyoruz. Açgözlülük yapanlar buyurun daha çok verene gidin. Piyasanin cok üstünde aldığınızı sizde çok iyi biliyorsunuz. Burasi kamu kurumu zengin olma kurumu degil

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Hakkımı HELAL etmiyorum,, Teknik destek diye bir skala olamaz aldığımız maaş yetmiyor,memur bizden on bin lira fazla alıyor bu ayrıcalık neden MAYISLAR BİZİMDİR AZ KALDI

  • 1 sene önce

   Sen değil miydin imza atan TDP olayımda ne olursam olayım THY olsun bizim olsun diyen. Şirket sınav çıkardı çalış gir geç daha ne istiyorsun. Senin gibi tutarsız kişilerle aynı şirkette olduğumdan utanıyorum

   • 1 sene önce

    İşe girerken mülakatta teknisyenden farkınız yok 500 tl az alacaksınız sadece denildi. typ bitti iş imzaya geldi.Maaş skalasındaki farkı ozaman gördük.Sınava gelince teknisyen yapmamak için bir sınav yetmiyor iki tane sınav yapmaya başladılar. Boş yapma işine bak

   • 1 sene önce

    “İnkarcı”ya cevabımdır. Bir C/s olarak yazıyorum. Sınavlar 3-5 senedir var. Öncesi? Habom’da calistik yillarca. Tdp olmaz. Teknisyen olur, kısmi yetkili teknisyen olur, yetkili teknisyen olur. Tdp arkadaşlar bizden daha mı az yoruluyor. Farklı okullardan mı mezunlar? HAYIR. En az benim kadar yoruluyorlar. Taşerondaki arkadaşların da tk bünyesine alınmasını savundum. Tdp’nin de teknisyen kadrosuna alınması gerektiğini düşünüyorum. Şirkette senin gibi ayrıştırmacı, kendini beğenmiş ve insanları küçük görmeyi seven bazıları var. İstiyorsunuz ki birileri hep aşağıda olsun, kafasını kaldırmasın. İyisine layık olmasın. Yanlış yoldasınız.

    Cevapla
   • 1 sene önce

    Seninle aynı şirkette çalıştığım için asıl ben utanıyorum, çayını birde sigaranı al yak miss gibi, teknisyen olmasaydı sen olmazdın sigarayı yakarken düşün beyin varsa

    Cevapla
 6. 1 sene önce

  Şu seçim bir bitsin de. Görücez bakalım TÜİK inizi de, Hava İş’i de,
  Elbet sıra bize gelecek.

 7. 1 sene önce

  Mayıslar Bizimdir.

 8. 1 sene önce

  Thy en buyuk sansi cok iyi yoneticileri degil, cok ucuz is gucu ne sahip olmasidir. Rakabet ettigi havayollarindan 5-7 kat daha az ucretlere insan calistirabildigi icin, karli ve rekebetci olabilmektedir. Bu teknisyesnin den yer hizmetleri calisanina, genel mudurlukte calisanindan, operasyonel personeline boyledir.

 9. 1 sene önce

  Teknige de ayni seyi soyleyebiliyor mu? Etijad kabine 2700dolar veriyor. Teknige 8000dolar. Tk’da teknik kabinden az aliyor.

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  Zam yerine iyi buldular ikramiye vererek göz boyamayı.İleride ikramiye kesilince kaliriz aldigimiz zamcık ile.

 11. 1 sene önce

  Bana ikramiye verme hesapladığın 1.5 maaşı zam olarak ver?

 12. 1 sene önce

  Ahmet Bolat bey zammı bagenmeyip artık bavullari kaptanlar ve KM ler yükselsin diyenlere cevap vermiş, gidersen yerine gelmek isteyenlerden yol olur demiş :)
  Ha birde sürkli TGS ye alım var mı diyen zirtapoza cevap vermiş. TGS ye alım yok diye :)

 13. Umarım TK çalışanlarına da aynı oranda zam yapılir. Zira THY lilere %20 oranında zam yapıldı.

  Cevapla