featured

Dengeler Altüst Olacak! SHGM Genel Müdürü İle FTL ve Transfer Yasakları

Sayın Okurlarım;
Bildiğiniz üzere her hafta sonu yazdığım, aynı gün ve saat yayınlamaya özen gösterdiğim köşe yazımı ilk defa bu hafta yazamadım. Antalya’da düzenlenen Eurasia AirShow’un katılımcılarından biriydik. Ben ve ekibimizdeki mesai arkadaşlarım, oradan sizlere haberler yapmaya devam ettik. Sanırım yaşlanmaya başlamış olsam gerek ki bu tempo beni bayağı yordu. Pazar akşamı yazarım diye planladığım, haftalık makalemi, THY’nin Tk 2431 Antalya-İstanbul uçağının rötara girmesi nedeniyle zaman yetersizliğinden başaramadım.  Öncelikle yazımı her Pazar gecesi bekleyen okurlarımdan özür dilerim.
Öncelikle bu fuara ev sahipliği yapan ve Antalya’da bir ilki yaşatan Eurasia Airshow organizasyon ekibine, konukseverlikleri için, Airlinehaber ekibimiz adına teşekkür ediyor ve ikincisi 2020 yılında yapılması planlanan organizasyonun şimdikinden daha da başarılı olacağına inanıyorum.
Bu fuarın, her ne kadar uçak çeşit zenginliği çok olmasa da, 63 ülkenin sivil ve askeri delegasyonunun katılmış olması ve yapılan ticari anlaşmalar yüzleri güldürdü. Fuarın ticari açıdan faydalı olduğu, katılımcılarla yaptığım birebir sohbetlerde söylendi. Umar ve dilerim ki dedikleri doğru çıkar ve ticari anlaşmalar bugünlerde ve gelecek zamanlarda da sürdürülür
Yayın hayatına 2015 yılının Haziran ayında başlayan Airlinehaber’in henüz üç sene bile dolmadan geldiği noktadan son derece memnunum. Bu başarılı gidişatın mimarı, bizler değil okurlarımızın haber sitemize duyduğu teveccühtür.  Siyasi iktidara kim gelirse gelsin tarafsızlığımız ve çalışandan yana olan tavrımızdan kesinlikle ödün vermeyeceğimizi tekrar deklere ediyor ve bizleri lider konuma getiren okurlarımıza ve tüm havacılık camiasının emekçilerine bizlere, duydukları güven için teşekkür ediyorum.
Makalemin başlığına “Dengeler Alt Üst Olacak” diye başlamamın nedeni, çok yakında yapılacak olan seçim sonuçlarının sivil havacılığımızdaki ve THY’deki dengeleri değiştirebileceği ihtimali açısındandır.
Seçimle gelen seçimle gider… Demokratik ülkelerde bu söz çok doğrudur. Olması gerekendir. Bu söz her ne kadar seçimle gelen ve giden siyasiler için söylenmiş olsa da bizim konumuz siyaset olmadığından biz bu siyasi yapılaşmanın, siyasi uzantısı haline gelmiş THY’ye ve torpille gelen yöneticilerine bakmadan önce bunların yancılarına bakacağız. Çünkü THY’de üst yönetimlere gelebilmek iki dudağın arasındadır. Bilgiymiş, deneyimmiş, lisan bilip bilmemekmiş, bunların hiç birinin önemi yoktur. Önemli olan biat kültürünün gelişip gelişmediğidir.
Hatırlarsınız, THY’deki yöneticilerin kendi ağızlarından genel müdürlük ve yönetim kurul başkanı veya üyeliklerine nasıl geldiklerini yazmıştım.
Sakın yanlış anlamayın, dünde öyleydi bugün de öyle. Umar ve dilerim ki bu saçma sapan yapı bir gün değişir ve THY’miz gerçekten ehil ellerde yarınlara daha güvenle yürür.
Benim dikkatimi çeken ve yine her dönemde mutlaka oluşan asalak takımı. İşte en fazla kafamı taktığım bu tipler…    
Mevcut siyasi yapılanmadan faydalanabilmek için, THY’nin yöneticileriyle flört eden kişiler bile önümüzdeki seçimin ne getirip ne götüreceğini bilemeseler de, şimdiden ne olur ne olmaz diye, pozisyon almış bekliyorlar.  Çünkü bu tipler, doğrudan yana değil, güçten yanadırlar. Güç dengeleri değiştikçe bir oraya bir buraya döne döne sonunda fırıldak olurlar.
Sakın yanlış anlamayın, benim laf attığım kişiler siyasilerin getirdiği yöneticiler değildir. Zaten onlar siyasi iktidar değiştiğinde otomatik olarak değişecektir. Konumuz; Siyasi iktidar destekli gelenlerin, yanlarına alıp kullandıkları ve işleri bitince kaldırıp çöpe attıkları yancılarıdır.
Bu yancılar düne kadar beslendikleri siyasi iktidarın getirdiği uzantı yöneticilerle sarmaş dolaş iken, mamaları kesilmiş olsa gerek ki, yeni bir mama yiyecek yer bulabilmek için, farklı bir politika izleyerek temize çıkmaya çalışıyorlar. Tabii ki yersek…
Ancak yapıları gereği fırıldak olduklarından, olası bir siyasi kayıpta, yine eski yerlerine dönmeye çalışacaklardır.
Yazıların, konuşmaların, fotoğrafların herkesin ulaşabileceği bir dünyada yaşayan bizler dünümüzden kaçamayız. Kaçsak bile, birisi çıkar ve önümüze sarf ettiğimiz bir sözü veya yazıyı koyuverir. Mosmor oluveririz. Kısaca, kimse dününden kaçamaz. Dürüst olan yerini her zaman korur ve alnı açık her tarafta gezinir durur.
Allah tövbe edeni affeder ama insanlar etmez. Her zaman o kişilere temkinli yaklaşır ve sözlerine güvenmezler. Çünkü o kişicikler dönektirler. Bugün yanınızda, yarın karşınızda olabilirler.
Bugün THY çalışanlarının kamplaştığı ve iş barışının her geçen gün yıprandığı göz önüne alındığında bu durumun bir geçmişi vardır. Bir günde bu duruma gelinmedi. Siyasi iktidarın getirdiği yöneticilerin ve onların günlük yancılarının, koltuklarını veya pozisyonlarını sağlamlaştırmak için taraflı davranışları ve makaleleri unutulmaz.
Bugün THY’den işten atılan, haksız yere fetö veya Bylock kullanıcısı oldukları iddiası ile yargılanıp temize çıkmalarına rağmen, işlerine dönememekle kalmayıp bunun yanı sıra, yapılan suçlamalarla toplumsal algının kurbanı olarak, yaşamları ıstırap haline getirilen çalışanların mağduriyeti unutulmayacaktır.
Örneğin; bugün ki sendikal yapının mimarları yarın nereye dönerse dönsün alınlarında o kara lekeyi silemezler. Bugün, çalışanlar bir başka sendikal yapıya kavuşabilmek için kendilerini riske atıyorsa buna sebep olan faktör ve aktörleri unutabilmek mümkün müdür?
Bugün hala üzerlerinde güç gösterisi yapılan bazı çalışanların ekmeklerini kaybetme riskine karşın yine de dik duruşlarını takdir etmemek mümkün mü?
Yasaların çalışanlara verdiği haklardan biri olan sendikasını seçme ve seçilme hakkı için mücadele veren kişilerin, uğradıkları haksızlıkları kabul eden bir tek vicdanı olan kişi var mıdır?
Bu vicdansız uygulamaları yapan kişiler, sadece kendi koltuklarını koruyabilmek ve dikensiz gül bahçelerindeki sırça köşklerindeki keyiflerini bozmamak için, mücadele ediyorlar. Bu rahat yaşamları tehlikeye girdiğinde ise acımasızca saldırıyorlar.
Kendilerinden önce benzer davranışlarda bulunan ve sonra silkelenip atılanların bir “merhaba”dan bile mahrum yaşamak zorunda kaldıklarını da herhalde görmüyorlar veya algılayamıyorlar ki, yanlış yolda yürümeye devam ediyorlar. Beyler, düştüğünüzde sakın ağlamayın, gözyaşınızı silecek bir dostunuz dahi olmayacaktır.
SHGM Genel Müdürü Bahri Kesici ile Sohbet
Eurasia Airshow da aynı otelde kaldığımız Bahri Kesici ile rastlantı eseri aynı masada birlikte kahvaltı yaptık. Yarım saat kadar süren sohbet ortamında, nasılsınız, iyi misiniz tarzı klasik söylemlerin ardından tabi ki konumuz THY ve Uçuş okullarına geldi. Bu konularda, okurlardan gelen bilgiler doğrultusunda yazdığım yazıları okuduğunu ve öğrenci kaynaklı gelen uçuş emniyeti ile ilgili şikâyetlerle ilgilendiklerini söyledi.
THY ile ilgili FTL kaynaklı sorunlar hakkında ne düşündüğünü sorduğumda, o konuda çalışma yaptıklarını ve düzeltilemeyecek bir konu olmadığını söyledi. Şirketler arası pilot transfer yasağı ile ilgili konuya ise, aslına bakacak olursanız ben de karşıyım ama benden önce alınan bir karar diye geçiştirerek, bir nevi uygulanan transfer yasağının yanlışlığını dile getirmiş oldu.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Yorum

 1. 6 sene önce

  İktidarın bu sefer işinin zor olduğunu düşünen yancı,asalak,fırıldak çoğu şef ve müdür olanlar şimdilerde kendilerini ve makamlarını sağlama almak için özellikle İyi Parti yönetiminden adam aramakla meşgul olup bazıları biz aslında aileden Chp’liyiz diye Chp’lilere yaranmaya çalışıyorlarmış. Yuh bee !!!

  Cevapla
 2. Sizleri tebrik ediyorum Sefa bey. Her Zaman garibanın yanında oldunuz. Bizlerden aldığınız dua size yeter. THY ve hva iş sendikası yetkilileri bizleri hain ilan etmiştir. Mahkemeleri kazanmamıza rağmen işe almamışlar ve toplum nazarında bizleri zor durumda bırakmışlardır. Bunun hesabını diğer tarafta elbette bizlere de ailelerimize de vereceklerdir. Kul hakkı yediler. Sizler de olmasanız bizi kimsenin savunacağı da yok. Allah sizden razı olsun. Hiç Allah’tan korkmazmısınız ey THY yöneticileri ve sendika yöneticileri? Tüm hesaplarınızı neden bu dünya üzerine kurarsınız? İmam Hatipte bunu mu öğrettiler size? Yazıklar olsun

  Cevapla
 3. 6 sene önce

  Transfer yasağı anayasal hak ve özgürlüğe aykırı olup uçuş emniyeti kisvesi altında yapılması da büyük suçtur. Dava açılmalıdır. TALPA bunu yapmalı.

  Cevapla
 4. 6 sene önce

  Sefa Bey, malum sitedeki beyefendi bir anda kendi kendine bir sebep bulup yazmaktan vazgeçmiş. Seçimlerden sonra başımıza genel müdür filan olmaz di mi;))
  Birinin birilerini balık beyinli sanması yazılanların uçup gideceğini sanması ve halen menfaat peşinde koşması ne kadar kötü yaaa

  Cevapla
 5. 6 sene önce

  sırf şu atpl sınavlarının çilesi bile shgm’nin bir arpa boyu yol alamadığını gösteriyor. yani bir bilgisayarlı sınav merkezini birkaç farklı şehre açmanın altyapı zorluğu ya da maliyeti nedir? internet kafeden bozma odalarında birkaç arızalı bilgisayarla ve küçük dağları ben yarattım edalarındaki sınav görevlileri ile kalite gerçekten eksilerde. belki bu kadar sorunun olduğu yerde önemsiz bir konu gibi ama bu da zincirin bir parçası. uçuş okulları zaten cep doldurma peşinde en iyisi diyebileceğimiz okullarda bile havayolu tecrübesi olan uçuş öğretmenlerinin bir kısmı dışında adaylara kattıkları tek şey bu düzensizliğe alıştırmak!
  bunun dışında bu siteyi geç keşfettim ama böylesi bir aydınlanma da fena değil. geleceğe az da olsa umutla bakabilmemize vesile olduğunuz için teşekkürler. naçizane tek tavsiyem site arayüzünüzü değiştirip geliştirmeniz ve tüm cihazlara uyumlu hale getirmeniz olur. içeriklere diyecek bir şey zaten yok.

  Cevapla
 6. 6 sene önce

  Özgün haber yapan kaliteli bir haber sitesi Tebrik ediyorum sizleri… Kaliteli insanların bir araya geldiği aşikar. Editörünüz havacılık sektöründe bilinen dürüst bir insan Eurasia Air Show’da sohbet etme şansım oldu tecrübesinden çok ayrıntılı bilgiler aldım. Bu sektöründe yıllardır insanları kandıran çalışanın yanında değilde patronların çevresinde dolaşan para uğruna anasını boyayıp tekrar babasına satan insanlar var…

  Cevapla
 7. 6 sene önce

  Kapak gibi cevap vermişsiniz. Hep böyle kalın lütfen. Lider olmak kolay değil çekemeyen ve taş atan çok çıkacaktır.

  Cevapla
 8. 6 sene önce

  Eurasia davetine giderken uçak biletiin kim aldı otele para ödedin mi?

  Cevapla
  • Yönetici 6 sene önce

   Eurasia Air Show davetine, Airlinehaber olarak ücretli giden tek medya grubuyuz. Ferhat Yenibertiz ile yapılan görüşmede reklam ücreti almayıp bunun yerine organizasyona katılabiliriz teklifi yaptık. . Kabul edildi ve katıldık

   Cevapla
  • 6 sene önce

   Aldın mı. Cevabını herkesi kendiniz mi zannettiniz

   Cevapla
  • tenezzül edip cevap vermiş ki mecbur da değil sayın
   yazar ama benim söyleyeceğim şey şu, bu site senin
   verginle çalışmıyor o yüzden site sahibinin kimden ne
   aldığından sana ne! çok cesursan çık bu soruyu başkaları
   na da sor olur mu?

   Cevapla
 9. 6 sene önce

  Bahri Beyin önüne ayrıldığım şirket ile ilgili somut belgeleri koydum kılları kıpırdamadı, işlem yapmak şöyle dursun yazdıklarıma cevap dahi vermediler. Biz uçucuların hakları zorbalıkla yok edilip mahkemelerde uğraşırken SHGM’lüğü öylece oturuyor. FLT ile ilgili uygulamanın ne olacağı en başından belli iken şimdi düzeltilecek diyorlar. Adama neden çıkarttın diye sorarlar. Kısacası her konuda ne şiş yansın ne kebap. Denetliyormuş gibi yapmak, düzeltiyormuş gibi yapmak. Doğru bir tane beyler kabul etseniz de etmeseniz de. Ya yaparsınız ya da düz beyaz bir kağıda istifanızı yazarsınız veya beni mahkemeye verirsiniz, de olası bir kazanın vebalinden nasıl kurtulursunuz o da Tanrı ile aranızda …..

  Cevapla
 10. 6 sene önce

  Çok haklısınız dönmeleri yakından takip ediyoruz. İnanın ki kimse unutmuş değil yazılıp çizilenleri. Hava-Sen üyeleri için yazdığınız sözcükler çok doğru tespitler. Bu arkadaşlarımız her şeye rağmen sendikalarına sahip çıktılar ve çıkacaklardır da. Performans düşüklüğü gibi yalan suçlamalarla atılan arkadaşlarımız bizim iftihar ettiğimiz kişilerdir. Unutmasınlar ki bir gün mutlaka doğrular kazanacaktır.

  Cevapla
 11. 6 sene önce

  Yine giydirmişsin bir yerlere. Eline sağlık.

  Cevapla