Danimarka, Ukrayna İle 10 Yıllık Anlaşma İmzaladı: F-16'lar Yaz Aylarında Gönderilebilir

Danimarka, Ukrayna İle 10 Yıllık Anlaşma İmzaladı: F-16’lar Yaz Aylarında Gönderilebilir

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Ukrayna ile 10 yıllık bir güvenlik anlaşması imzaladıklarını duyurdu. Frederiksen, Marienborg’da düzenlediği basın toplantısında, imzalanan anlaşmanın Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana güvenlik politikasında yaşanan en ciddi durumu yansıttığını belirterek, Danimarka hükümetinin Ukrayna’nın askeri potansiyelini güçlendirmesinin önemini vurguladı.

Anlaşma, Danimarka’nın Ukrayna’ya askeri ve sivil alanlarda önümüzdeki 10 yıl boyunca destek sağlamasını öngörüyor. Başbakan Frederiksen, “Ukrayna’nın karşı karşıya kaldığı güvenlik zorluklarına karşı ortak bir taahhüdü temsil ediyor. Danimarka olarak, Ukrayna’nın egemenliğini ve güvenliğini koruma konusundaki kararlılığımızı gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen ise basın toplantısında Ukrayna’ya vaat ettikleri F-16 savaş uçakları konusunda açıklamalarda bulundu. Poulsen, önceki planlara göre bir gecikme yaşanmasına rağmen, F-16 uçaklarının bu yaz aylarında Kiev’e teslim edilmesini planladıklarını belirtti. Ocak ayında bildirilen bir gecikme nedeninin, Ukraynalı pilotların F-16 eğitim sürecinin daha uzun sürmesi olduğunu açıklamıştı.

Danimarka ve Hollanda’nın elinde bulunan F-16 savaş uçakları, ABD’nin onayıyla Ukrayna’ya gönderilecek. Hollanda 42, Danimarka ise 19 adet F-16 uçağını Ukrayna’ya sağlayacak. Ancak, Rusya daha önce bu tür silah sevkiyatlarına sert bir şekilde karşı çıkmış ve NATO ülkelerini eleştirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenen bir forumda, ABD ve Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya F-16 gönderme planlarını eleştirerek, F-16’ların çatışmayı uzatacağını ancak hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini belirtmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir