Cumhurbaşkanı, THY’nin Latin Amerika Atılımının Sinyalini Mi Verdi

Cumhurbaşkanı, THY’nin Latin Amerika Atılımının Sinyalini Mi Verdi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu.

TBMM’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada AKP’li muhaliflere sert mesajlar veren Erdoğan, bu bağlamda, partisi döneminde Afrika’da yapılan icraatlere değinirken, THY’nin yeni destinasyonlarını vurguladı. Erdoğan, hemen bu konuşmanın peşinden, Latin Amerika ülkelerini işaret etti.

Cumhurbaşkanının ‘çok ciddi bir atılım’ vaadi, daha önce Airlinehaber’in özel haber olarak paylaştığı, THY’nin Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin de şirket operasyonlarının genişletilmesi kapsamında Küba’ya direkt uçuşlar düzenlemeye ilgili duyduğunu belirtmesi bilgisiyle birleşince, THY’nin Latin Amerika’ya yapacağı yaygın açılımının sinyallerini kuvvetlendirdi.

Cumhurbaşkanı’nın TBMM’de yaptığı konuşmanın ilgili bölümleri şöyle:

“Afrika herkes tarafından ittifakla kabul edildiği üzere 3. bin yılın yıldızı olarak kıtadır. Afrika, Türkiye olarak yıllarca ihmal ettiğimiz, batılı sömürgecilerin kanlı pençelerine terk ettiğimiz birr kıtaydı. Büyükelçiliklerimizin sayısı kıtada 12’ydi. Şu anda Afrika’daki büyükelçilik sayımız 41 oldu. Hedef Afrika’da büyükelçiliğimizin olmadığı ülke inşallah bırakmayacağız. THY’nin 51 noktaya uçuş yapmasını sağlayarak yepyeni bir dönemin kapılarını araladık. Biz Afrika’ya doğru bir adım attığımızda onlar bize doğru adeta koşarak geliyor. Fransa’ya gittiğimizde de oradaki vatandaşlarımızın ve Türkiye’de yatırımları olan güçlü kuruluşların temsilcileri ile de bir araya geldik. Samimi görüşmelerle de Türkiye-Fransa arasındaki ilişkilerin geleceğe yönelik olumlu neticelerin adımlarını attık.”

“Şimdi önümüzde Latin Amerika ülkeleri de var. Oralara da gideceğiz. Çok ciddi bir açılım politikasıyla dünyaya yayılacağız. Türkiye’yi bir yandan terör örgütlerinin saldırıları ile bir yandan ikili ilişkilerdeki oyunlarla, bir yandan ekonomik kumpaslarla dize getirmek isteyenlerin asıl amacı bizi bu vizyondan uzaklaştırmaktır. Biz hem terör örgütlerini tepeleriz, hem masada iddialarımızı ortaya koyarız hem ekonomize sahip çıkarız hem de asıl hedeflerimize muhafaza ederiz.”

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör