featured

COVID-19 karantina kuralları Cathay Pasific Havayollarını ekip krizine soktu

Hong Kong şu anda havayolu ekipleri için en katı karantina kurallarına sahip ve bu, kendi bayrak taşıyıcı Cathay Pacific’i derinden etkiliyor. Kısıtlamalar, yüksek riskli ülkelerden geri dönen uçuş mürettebatı için 14 günlük bir karantinayı içeriyor ve kısıtlamaların tümü COVID-19 vakalarını sıfırda tutma hedefine yönelik. Yayılan yeni Omicron varyantıyla gelişen yeni kurallar nedeniyle, Cathay Pacific’in “Acil Durum Modu’na” geçtiği bildiriliyor.

Hong Kong’un COVID-19 karantina kurallarını çok ciddiye aldığı artık bir sır değil. Mart 2020’den bu yana, neredeyse tüm gelenler şehre girmeden önce bir otel odasında iki hafta geçiriyor. Ancak, uçak mürettebatı geçen yıl bu kısıtlamalardan muaf tutuluyor ve dönüşte yalnızca PCR testleri yapılıyordu.
Her şey 2021 Ocak ayında değişti ve hükümet, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın çoğunu içeren yüksek riskli ülkelerden gelen tüm mürettebatın Hong Kong’a döndüklerinde 14 günlük karantinaya girmesini zorunlu kıldı. Bu kararın, yeterli uçuş ekiplerinin olmaması nedeniyle uçuşlarının yaklaşık %60’ını iptal eden Cathay Pacific üzerinde önemli şok edici bir etkisi oldu.

O zamandan beri Cathay, gönüllü kapalı-döngü liste sistemi (voluntary closed-loop roster system) uyguluyor. Bu sistem, mürettebatın üç hafta boyunca kesintisiz uçmasını ve üç haftalık görevi, iki haftalık bir otel karantinası ve iki haftalık izin takip edecek.

Mürettebat üzerindeki etki

Cathay’ın bu sistemi, personelin biraz daha yüksek ücret almasına ve temel uçuş programlarını sürdürmesine izin verirken, bireyler üzerinde çok ağır bir bedele neden oluyor. The Straits Times’a göre, pilotlar şu anda yürürlükte olan karantina sistemi nedeniyle aşırı stres ve zihinsel sağlık baskısı altında olduklarını bildirdiler.

Durum bötle iken yeni varyantlar ortaya çıktıkça işler daha da kötüleşti. Geçtiğimiz Kasım ayında, Frankfurt’a uçan üç pilotun testinin pozitif çıkmasının ardından, 270’den fazla Cathay çalışanı, ailesi ve yakın temaslıları, toptan karantinaya alındılar. Bu, vakayı eve getirme tehdidi sadece stresi artırdı ve bir pilot şöyle dedi :

“Durum korkunç, Cathay Pasific’den istifalar tavan yaptı. Kırılma noktasında bir sürü insan var. Henüz bir kaza/kırım yapmamış olmamız gerçekten şaşırtıcı.”
Hong Kong hükümeti, hedefinin COVID vakasında sıfırda kalarak ve Çin ile olan sınırını açmak olduğunu açıkça belirtti. Bu kural, Hong Kong’a başka ülkelerden milyonlarca ziyaretçi gelmesine mani oldu ve Cathay’ı rakiplerinin çok gerisinde bıraktı. Ancak, Omicron varyantı yayılmaya başladıkça işler daha da kötüleşecek.

Daha kötüsü

Cathay Pacific, yeni vartant nedeniyle kuralların daha da sıkılaştırılmasını ve daha fazla uçuşun iptal edilmesini bekliyor. Bu, taşıyıcıyı “acil durum moduna” sokuyor, uçuşları iptal ediyor ve yaklaşan uçuş programlarını daraltıyor.

Havayolu, 02.12.2021 Perşembe günü, ekip bulunamadığı için 61 yolcu uçuşunun 28’ini ve kargo uçuşlarının üçte birini iptal etmek zorunda kaldı.

Şu anda “A Grubu” HK sınıflandırmasında 50’den fazla ülkeye uçuşu bulunan Cathay Pacific, yukarıda amlatmaya çalıştığımız “gönüllü kapalı döngü sistemi” ile sorunları aşarak faaliyetine devam etmek istiyor. Bakalım ne kadar başarılı olacak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    Çin Hong Kong u geri aldığından beri , ülkeyi mainland gibi yönetmeye başladı. Herşeyi fazlasıyla abartı kafalar aynı .

    Cevapla