Concord’dan 5 kat Hızlı Uçak

Concord’dan 5 kat Hızlı Uçak

Sivil Havacılık sektöründe yeni heyecan Londra’dan New York yarım saat. Skreemr konsepti Concord’dan 5 kat daha hızlı. “Skreemr” bir uçak konsepti; çok hızla başlatan manyetik railgun fırlatma sistemi.

(Railgun iki metal plaka arasında yorgun bir manyetik alan yaratarak bu alan içinde parçacıkların hızlandırılması esasına dayanır). Roketler uçağın yeterli hızını arttıracak , ana scramjet motorunu tutuşturacak. Scramjet (supersonic combustion ramjet) bir ramjet çeşidi olup farklı olarak supersonik yanma odasına sahiptir. Havanın sıkıştırılarak alındığı, yakıtın yakıldığı yanma odası ve egzozun giriş hızından daha hızlı ayrıldığı lüleye (nozzle) sahiptir. Ticari jet motorları havanın motor içine alınıp sıkıştırılması için kompresör kullanır, daha sonra sprey halindeki yakıt sıkıştırılmış havayla birlikte ateşlenerek geriye doğru gider ve thrust oluşturur. Scramjet havayı sıkıştırmak için uçağın hızını kullanır, yani çok az hareketli parçaya ihtiyaç duymaktadır.

Concorde’un son süpersonik uçuşundan bu yana 12 yıl geçti. Skreemr adındaki bu konsept uçağı Mach 10’u aşan hızlara ulaşabilir. Mach; ses hızıyla ilgili bir kavram, ismini bu konuda araştırmalar yapan Ernst Mach isimli bilim adamından alır. Ses hızı yani 1 mach:1078 km/sn’dir. Uçak ses hızının kaç katı hız yapıyorsa mach 1, mach 2 şeklinde gider. Mach atlayan bir tek Concorde vardı. Normal yolcu uçakları 1 mach’ın altında uçarlar.Yüksek performanslı uçaklar, belli bir seviyeden sonra süratlerini knot(deniz mili) değil, mach olarak ifade ederler Uçuş geleceği çok hızlı olabilir. Transatlantik yolculuk yarım saat kadar az sürebilir.

Adı Skreemr olan bu yeni konseptin hızı March 10- yani sesten 10 kat daha hızlı. Tasarımcıları Charles Bombardier ve Ray Mattison işte bu “manyetik railgun”sistemini kullanacaklar.

Geri
Etiketler:

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Hicaz pulu

İniş konsepti de hicaz pulu olabilir! Yerde tünel açmazsa.

Hız

Railgun sistemini inş kullanabilirler