Codeshare Uygulaması nedir?

Codeshare Uygulaması nedir?

Codeshare, havayollarının kendi yolcularının yanında, biletlerini başka havayollarından satın alan yolcuları da taşıdıkları işbirliği anlaşmasıdır. Amaç, yolculara bir havayolunun tek başına sunabileceği gidilebilecek şehir seçeneğinden çok daha fazlasını sağlamaktır.

Codeshare uçuşlarından birine rezervasyon yaptığınızda, seyahatinizin bazı ayaklarında başka havayollarının uçaklarıyla uçsanız ve bu uçuşların uçuş numarası biletinizde basılı olandan farklı olsa da, biletinizde, seyahatinizin rezervasyonunu yaptığınız havayolunun uçuş numarası olacaktır.

Codeshare uygulamasında mil kazanımı var mı?

Her şirketin bu konuda ki uygulaması benzerlik gösterse de milli bayrak taşıyıcımızın Miles&Smiles programında anlaşmalı havayolu firmaları tarafından, TK kodu altında gerçekleştirilen codeshare uçuşlardan Mil kazanabilirsiniz. Ancak Miles&Smiles program ortağı olmayan havayolu firmalarıyla gerçekleşen ortak uçuşlarda, diğer havayolunun kodu altında gerçekleştirilen seferlerde Mil kazanamazsınız.

Code share uçuşlarda anlaşmaya taraf olan havayolları iki şekilde isimlendirilir.

Operating carrier; uçuşu gerçekleştiren havayolu şirketidir. Her türlü taşımacılık hizmeti vermekten sorumludur.

Marketing carrier; uçuştan koltuk kiralayan havayolu şirketidir.

Unutmadan belirtelim, codeshare uçuşlarda uçuşu gerçekleştiren şirketin bagaj kuralları geçerlidir.

Türk Hava Yollarının ortak uçuş gerçekleştirdiği havayolu şirketleri;

 

Geri

3
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Borsacı

THY başka bir hava yolundan bilet sattığında bundan komisyon veya kar payı alıyor mu? Koltuk fiyatını kendi mi belirliyor yoksa diğer firmanın bilet fiyatını mı baz alıyor. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

G.Vizyon

Köşe yazılarınız ve seçilen konular merak uyandırıcı