Çin’in Yolcularla Başı Dertte (Video)

Çin’in Yolcularla Başı Dertte (Video)

Çin Sivil Havacılık Otoritelerinin İşi Çok Zor

Çin Turizm Otoritesi; davranışları nedeniyle 5 kişiyi kara listeye aldı. Listede  önce  2 kadın ve 1 erkek var. Geçtiğimiz haftalarda 1 erkek yolcu biniş sırasında kadının koltuğuna çarpıp tartışmıştı.

Olay Kamboçya’dan  Chengdu Eyaleti’nin batısına giderken gerçekleşti. Üçü de   kaptanın emriyle uçaktan zorla çıkarıldı ve uçak 1 saat rötara girdi.

***

Listedeki diğer adam,  karısına saygısızca davranan bir mağaza görevlisine şiddet uyguladığı için Japonya’da tutuklandı.

Sonuncusu; oğlunun bilet paketine dahil olmadığını öğrenen  bir kadının tur rehberine sıcak çayla saldırması.

***

İddia edilen olaylara karışmış kişilerin isimleri böylece yönetimin listesine girdi ve 3 yıl boyunca listede kalacak. Bu süre içinde,  seyahat acenteleri, oteller ve havayolları  tarafından kabul edilmeyecekler.

Daha sonraki aşamada,  kısıtlayıcı önlemlerin yasalaştırılması ile birlikte Çin Havayolları’nın listesi 16 isime kadar yükseliyor.

***

Hükümet;  söz konusu olumsuz davranışları ile içeride veya yurt dışında Çin’in imajını sarsan, uçuş ekipleri ile kavga eden, kültür düzeyinin görüntüsünü sarsan kişilere savaş açmış durumda.

Sosyal medya platformlarında  açıklamalar yayınlandı ve olaylara ilişkin videolar yayımlandı. Yükselen gelirler, rahat yönetmelikler ve ucuz uçuşlar;

Çin’de  son yıllarda seyahat edenlerin saysını rekor düzeyde arttırdı.

***

Bu yılın Temmuz’unda; uçakları 8 saat rötara giren 6 Çin’li yer görevlilerine saldırdı. Hong Kong Uluslararası Havalimanı’ndan gelen raporlara göre; 3 kadın ve 3 erkek Pekin çıkışlı uçuşta, 7 görevliye  fiziksel saldırıda bulundukları için  tutuklandı.

Olay neydi?

Hong Kong Havayolları yaklaşık 6 saat rötara girince, 6 yolcu küplere bindi ve kızgınlıklarını yer personelinden çıkardı,  şiddet uyguladı. Yer ekibinden 3 erkek ve 4 kadın hastahanelik oldu.

1 Ay önce China Eastern uçağı, havalimanı’na indikten sonra, bir adam, “daha çabuk inmek için acil kapısını açmış ve tutuklanmıştı. Acil çıkış kapısının kilidini açmakla slide’ın açılıp şişmesine sebebiyet vermişti.

Kuzey Doğu Çin’de, Urumçi Havayolları ile ülke içinde eşiyle birlikte seyahat eden bir erkek yolcu, kapı açıldığında korktuğunu söyledi. Kendisine eşlik ederek onu uçaktan indiren polise: “ben genellikle kendimi sinirli hissettiğimde ayağa kalkıp yürümek isterim, yanlış bir şey yaptığımı anlamadım.” dedi.

Uçak havalimanına  geri döndü ve uçuş görevlileri olayı yerel polise bildirdiler, onlar da adamı uçaktan indirerek karakola götürdüler.

Urumçi’den  Zhengzhu’ya giden yolcuların 30 dakika gecikmesine neden olduğundan onu 10 gün içerde tuttular.

Bir uçuş görevlisi; kabinde yolcuların kapıları açmaması ya da koluyla oynamaması için uyarı yazılarının bulunduğunu söyledi.

Olaylar  geçen Aralık ayından itibaren  arka arkaya tekrarlanıyor.

 


Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
my

Çin’de olmaz abi “Çin de” olacak yapma gözünü seveyim bu hataları..;)