Çin'in Gizemli Keşif Uçağı WZ-8, İlk Kez Görüntülendi

Çin’in Gizemli Keşif Uçağı WZ-8, İlk Kez Görüntülendi

Çin’in 2019’da Pekin’de düzenlenen törende tanıttığı “gizemli” keşif uçağı WZ-8, ilk kez gökyüzünde görüldü. Sesten üç kat daha hızlı ve yaklaşık 30 kilometre irtifaya çıkabilecek kabiliyette olduğu belirtilen WZ-8 keşif uçağı, ilk olarak 2019 yılında tanıtılmıştı.

Söz konusu gizemli uçak, şimdi ise Xian H-6 bombardıman uçağının altına yerleştirilmiş halde görüntülendi. WZ-8’in, Xian H-6 bombardıman uçağının altına monte edilmiş olması dikkat çekti.

Çin’in bu “gizemli” WZ-8 keşif uçağını öncelikle Tayvan, Güney Kore, Japonya başta olmak üzere Güney Asya’daki istihbarat faaliyetlerinde kullanması bekleniyor.

Ancak, WZ-8’in kendi başına havalanamadığı ve Xian H-6 bombardıman uçağı ile birlikte hareket ettiği belirtiliyor. Uçağın belirli bir irtifaya çıkmasının ardından gökyüzündeki seyrine başladığı ifade ediliyor.

Uzmanlar, WZ-8’in insansız hava aracı olarak, özellikle uyduların etkin olamadığı bölgelerde istihbarat toplama ve izleme görevlerinde kullanılabileceğini belirtiyor. etkileyebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir