Çin’in Elektrikli Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Çin’in Elektrikli Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Çin’in ilk elektrikli uçağı RX1E’nin geliştirilmiş  versiyonu RX1E-A, ilk uçuşunu yaptı. Bir pilot ve bir yolcu kapasitesine sahip geliştirilmiş versiyon RX1E-A, pilot eğitimi, yolcu  taşımacılığı ve turizm için kullanılacak.

Şinhua ajansının haberine göre, Şınyang Havacılık Üniversitesi  tarafından geliştirilen ve ülkenin Liaoning eyaletindeki Cayhu havaalanında ilk  uçuşunu yapan RX1E-A, 2 saat havada kaldı.

Yapılan geliştirme çalışmalarıyla RX1E-A’nın eski versiyon RX1E’den  farklı olarak uçuş süresi artırıldı. Ayrıca RX1E-A’ya pilot ve uçağın güvenli inişini sağlamak için paraşüt  eklendi. Hızı saatte 160 kilometreye ulaşan elektrikli uçağın bir pilot ve bir  yolcu kapasitesi bulunuyor.

Yapılan geliştirmeler sayesinde  Avrupa ve ABD pazarına girmesi  beklenen ülkenin ilk elektrikli uçağı, pilot eğitimi, yolcu taşıma, fotoğrafçılık  ve turizm amaçlı kullanılabilecek.

Şınyang Havacılık Üniversitesi tarafından 2012’de başlanan RX1E’nin  geliştirilmesi 3 yıl sürmüş ve ilk uçuşunu 2015’te yapmıştı. RX1E yaklaşık 45  dakika hava kalmış ve 3 bin metre irtifaya ulaşmıştı.  RX1E için geçen yıl seri  üretime geçme kararı alınmıştı. Uçağın birim maliyeti yaklaşık bir milyon yüen  (yaklaşık 151 bin dolar) olarak açıklanmıştı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.