Çin resmi basını ABD’yi uyardı: Üçüncü dünya savaşı çıkar - Airline Haber

Çin resmi basını ABD’yi uyardı: Üçüncü dünya savaşı çıkar

Bağımsızlık yanlısı Tayvan yönetimine gözdağı vermek isteyen Pekin, adanın hava sahasında son 40 yılın en fazla askeri uçuşunu gerçekleştirdi. Tayvan, Çin’in 2025’e kadar ülkeyi işgal edebileceğini iddia etti. Çin basını ise Tayvan’ı destekleyen ABD’yi “Üçüncü dünya savaşı çıkar” diye uyardı.

PEKİN yönetimi ile Çin anakarasına katmak istediği Tayvan arasında savaş rüzgârları esiyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin 72’nci kuruluş yıldönümünün kutlandığı 1 Ekim’den bu yana Çin’e ait 149 savaş uçağı, Tayvan’ın tanımladığı hava savunma tanımlama sahası (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girdi. Geçen yıl toplam 380 Çin savaş uçağı bu alana girmişti. Bu yıl bu sayı 600 oldu.

ATEŞLE OYNAMA

Çin’in resmi yayın organı Global Times; ABD ile Tayvan arasındaki gizli anlaşmanın son derece ‘küstah’ olduğu, bu durumun herhangi bir manevraya yer bırakmayarak tarafları karşı karşıya kalmanın eşiğine getirdiğini yazdı. Gazete, Çin halkının, Tayvan yönetimini arka çıkan ABD ile topyekûn bir savaşı desteklemeye hazır olduğunu vurguladı, Tayvan’a da ‘ateşle oynamama’ uyarısı yaptı.

ALTI ÜLKELİ TATBİKAT

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng da Çin ile askeri gerilimin son 40 yılın en kötü seviyesinde olduğunu belirtti. Chiu, Çin’in 2025 yılına kadar Tayvan’da “büyük çaplı” işgal gerçekleştirme kapasitesine sahip olacağını ifade etti. Geçen hafta sonu da ABD, İngiltere ve Japonya’nın da yer aldığı altı ülke, Filipin Denizi’nde uçak gemilerinin de katıldığı bir tatbikat düzenledi. Gerilimi yakından izleyen Washington yönetiminden de açıklama geldi.

BIDEN, Şİ İLE GÖRÜŞTÜ

Uzakdoğu’da gerilim artarken, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Tayvan meselesini görüşen ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in Tayvan konusundaki barışçıl çözüm taahhüdüne uyacağını açıkladı. ABD’li yetkililer, Biden ile Şi’nin “yüz yüze bir video görüşmesi yapma konusunda prensipte anlaştığını” da söyledi. Açıklama, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çinli üst düzey diplomat Yang Jiechi’nin İsviçre’nin başkenti Zürih’te 6 saat süren bir görüşme gerçekleştirmesinin ardından geldi.

Pekin, “Tek Çin” politikası çerçevesinde Tayvan’ı ‘kopmuş bir vilayet’ olarak tanımlıyor ve gerekirse askeri güçle Çin’e katmak istiyor. ABD yönetimi ise resmi olarak Tayvan’ı Çin’in ayrılmaz bir parçası olarak görürken, Tayvan’ın statüsünün geleceğinin barışçı yöntemlerle belirlenmesini istiyor ancak Çin’e karşı Tayvan’a savunma desteği veriyor.

ABD’NİN ELİNDE 3750 NÜKLEER BAŞLIK VARMIŞ

ABD yönetimi, Trump döneminin ardından 4 yıl aradan sonra nükleer başlık sayısını açıkladı. Buna göre 30 Eylül 2020 itibarıyla ABD ordusunun elinde 3 bin 750 aktif ve inaktif nükleer başlık olduğu belirtildi. Bu sayı, 2017 yılından 72 başlık daha eksik olurken, Biden yönetiminin Rusya ile yeni nükleer silahsızlanma görüşmelerini başlatmak için bu açıklamayı yaptığı söyleniyor. ABD nükleer silah stoku en son 2018’de açıklanmış ve ülkenin elinde 2017 itibarıyla 3 bin 822 savaş başlığı olduğu bildirilmişti. Öte yandan ABD, İngiltere ve Avustralya, 15 Eylül’de Avustralya’nın en az 8 nükleer denizaltı alımı anlaşması imzalamıştı. Anlaşmanın Çin’i hedef aldığı yorumları yapılmıştı. (hurriyet)

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

Japonya İzumo’da F35B’nin iniş ve kalkış testini yaptı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.