Çin Hava Kuvvetleri savaş uçaklarını Doğu Çin Denizi’ne gönderdi

Çin Hava Kuvvetleri savaş uçaklarını Doğu Çin Denizi’ne gönderdi

Çin Hava Kuvvetleri, ABD’nin ocak ayındaki ‘provokasyonu’na karşı reaksiyon göstermek amacıyla savaş uçaklarını Doğu Çin Denizi’ne gönderdi.

 Çin Hava Kuvvetleri yetkililerinden Sina Weibo, Rus yapımı Su-35 gelişmiş savaş uçaklarının Doğu Çin Denizi’ndeki donanma misyonuna katılmak üzere havalandırıldığını açıkladı.

Geçtiğimiz ay ABD’nin Doğu Çin Denizi’ne gönderdiği donanma ile Çin’i provoke etmeyi amaçladığını söyleyen Emekli Tümgeneral Xu Guangyu, “Bölgeye gönderilen gelişmiş savaş jetlerimiz, ABD’nin provokasyonuna karşı gösterilen bir reaksiyondur.” ifadelerini kullandı.

Çin yapımı dördüncü nesil hayalet uçağı J-20’den ayrı olarak Su-35’lerin diğer Çin savaş uçaklarından çok daha gelişmiş olduğunu söyleyen Emekli Tümgeneral Xu, “Geçen yıl Rusya’dan aldığımız jetleri bugün Doğu Çin Denizi’ndeki gerçek bir savaş misyonunda kullanabiliyoruz.” dedi.

Çin 2015 yılında Rusya’ya 2 milyar dolar değerinde 24 adet Su-35 savaş uçağı siparişi vermiş, Rusya ise 2017’nin sonu itibarıyla bu siparişi tamamlayarak Çin’e teslim etmişti.

Star

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments