Çin Beşinci Nesil Savaş Uçağı J-20'lerini Hindistan Sınırına Konuşlandırdı

Çin Beşinci Nesil Savaş Uçağı J-20’lerini Hindistan Sınırına Konuşlandırdı

Çin, Hindistan sınırına bugüne kadar görülmemiş bir askeri yığınak yaparak 15 yeni nesil savaş uçağını konuşlandırdı. Çin’in beşinci nesil savaş uçağı J-20’lerin Hindistan sınırına 150 kilometre uzaklıktaki bir bölgeye yerleştirildiği iddia edildi.

Hindistan’ın NDTV kanalının uydu görüntülerine dayandırdığı habere göre, Çin’in beşinci nesil savaş uçağı J-20’ler, Tibet’teki Şigazı kentinde bulunan ve hem askeri hem de sivil hizmet veren havaalanına konuşlandırıldı.

15 Uçak Sınıra Konuşlandırıldı

Coğrafi istihbarat firması All Source Analysis’in sağladığı 27 Mayıs tarihli uydu görüntülerine göre, Hindistan’ın Sikkim eyaletinden 150 kilometre uzaklıktaki havaalanında park halinde 6 adet J-20, 8 adet J-10 savaş uçağı ve 1 adet KJ-500 havadan erken uyarı ve kontrol sistemi (AWACS) uçağı tespit edildi.

Haberde, Chengdu Aerospace Corporation (CAC) tarafından üretilen J-20’lerin 2020 ve 2023 yıllarında da Tibet’e konuşlandırıldığı belirtilerek, ticari uydu sağlayıcıları tarafından ilk defa bu sayıda savaş uçağının Hindistan sınırı yakınında tespit edildiği vurgulandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir