Cidde ve Mekke arasında hacılar uçan taksiler ile taşınacak

Cidde ve Mekke arasında hacılar uçan taksiler ile taşınacak

Suudi Arabistan Havayolları, Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı ile Mekke’deki oteller arasında hacıları taşımak üzere uçan taksiler işletmeyi planladığını açıkladı.

Saudia bu hizmet için yaklaşık 100 uçak satın almayı planlıyor.

Saudia Group’un kurumsal iletişim direktörü ve sözcüsü Abdullah Al-Shahrani’ye göre Suudi ulusal havayolu şirketi, Hac sezonunda yeni bir ulaşım yöntemi olarak hava taksilerini kullanmak için hazırlık yapıyor.

Al-Shahrani, Saudia Group’un Cidde havaalanı ile Mekke’de Ulu Cami ve diğer kutsal mekanların yakınındaki oteller arasında hizmet vermek üzere 100 adet elektrikli dikey iniş-kalkış (eVTOL) uçağı olan Lilium jeti satın almak üzere sözleşme imzaladığını açıkladı.

“Elektrikli uçak Lilium, tamamen elektrik gücüyle çalışan ilk uçaklardan biridir.

“Gerekli düzenlemelerin tamamlanmasının ardından bu uçaklar Hac ve Umre mevsimlerinde Hacılar ile Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havaalanı’ndan Mekke’deki Ulu Cami yakınlarındaki otellerin pistlerine uçacak” dedi.

Al-Shahrani uçan taksinin dört ila altı yolcu taşıyabildiğini kaydetti. “Lilium uçağı düşük karbon emisyonu oranıyla çevre dostu bir uçak ve maksimum 250 km mesafe kat ettiği için hava yolculuğunun sürdürülmesi ve uçuş süresinin kısaltılması için olanaklardan biri.

“Yaklaşık 100 uçak satın alarak, Suudi Havayolları bu gelişmiş elektrikli uçakla bir dizi seyahat noktasını birbirine bağlamak için gelişmiş bir hizmet başlatmayı amaçlıyor ve bunu Saudia’nın faaliyet gösterdiği ana havaalanları arasındaki hava rotalarıyla destekleyecek.”

“Bu girişim, emisyonsuz havacılık yoluyla Krallık’taki turizm sektörünün sürdürülebilirliğini teşvik etmeye önemli ölçüde katkıda bulunacağından, Krallık’taki hava taşımacılığı sektörünü geliştirme çabaları çerçevesinde önemli bir adım.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir