Charlie Hebdo Mısırda Düşen Uçakla Dalga Geçti

Charlie Hebdo Mısırda Düşen Uçakla Dalga Geçti

Sina bölgesinde düşen ve 224 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kaza tüm dünyanın üzülmesine sebep oldu. Ama Charlie Hebdo dergisi hiç bir dine, millete ve acıya saygısı olmadığını tekrar kanıtladı. Müslümanlarla dalga geçen ve sonucunda saldırıların hedefi olan Charlie Hebdo dergisi şimdi de Düşen uçakta ölenlerle dalga geçti. Kremlin Sözcüsü Peskov, ”Bunun ne demokrasiyle ne de ifade özgürlüğüyle ilgisi var. Bu kutsal değerlere edilmiş bir küfür” dedi.

Charlie Hebdo Düşen Uçakla Dalga Geçti

Yayınladığı karikatürlerle tüm dünyada ‘ifade özgürlüğü’ ve ‘kutsal değerlere saygı’ tartışmasını alevlendiren Charlie Hebdo, yine bir sansasyonla gündemde. Mizah dergisi, bu kez 31 Ekim günü Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşen Rus yolcu uçağı hakkındaki iki karikatürüyle büyük tepki topladı.

İlk karikatürde, düşen uçak parçalarından kendini korumaya çalışırken çizilmiş IŞİD mensubu bir terörist yer alıyor. Karikatürün üzerinde ‘IŞİD: Rus Hava Kuvvetleri bombardımanlarını yoğunlaştırıyor’ ifadesi yazıyor.


Havacılık İçin Tam Bir Skandal

Diğer karikatürde ise düşen uçağın önünde duran, tek camı kırılmış güneş gözlüklü bir kafatası görünüyor. Çizimde ‘Düşük ücretli Rus Hava Yolları’nın tehlikeleri. Air Kokain ile uçmalıydım’ ifadesi yer alıyor.  ‘Air Kokain’ ifadesiyle iki Fransız pilotun 2013 yılında, özel bir uçakta Dominik Cumhuriyeti’ne yaklaşık 700 kilo kokain sokarken yakalanması olayına gönderme yapılıyor.