ÇELİK İŞ TEKNİK A.Ş NİN GENELGESİNİ İPTAL ETTİRDİ-TOPLU SÖZLEŞME BAŞLIYOR

ÇELİK İŞ TEKNİK A.Ş NİN GENELGESİNİ İPTAL ETTİRDİ-TOPLU SÖZLEŞME BAŞLIYOR

Bilindiği üzere Teknik A.Ş gördüğü lüzum üzerine 20.01.2016 tarihinde Teknisyen İş grupları ile ilgili tek taraflı bir düzenleme yapmış ve bu düzenleme,Çelik İş tarafından uygun görülmemişti. Çelik İş in tek taraflı yapılan bu genelgeden vazgeçilmesi isteğini Teknik A.Ş yönetimi kabul etmemiş ve konu mahkemeye yansımıştı.

Çelik İş ve Teknik A.Ş arasında 14.İş mahkemesinde görülen duruşmalardan sonra mahkeme 29.05.2018 tarihinde (bugün) Teknik A.Ş tarafından tek taraflı olarak düzenlenen ve genelge olarak dağıtımı yapılan düzenlemeyi iptaline karar vermiştir.

——————–

Çelik İş ve Teknik A.Ş  toplu iş sözleşme çalışmalarına 30.05.2018 (yarın) başlıyor. Teknik A.Ş nin toplu iş sözleşmesi 1 Temmuz 2018 den itibaren geçerli olacak.

Teknik A.Ş de sendika tarafından istenilen,ücretlerde ki yükseliş,iş gruplarına göre değişkenlik arz ediyor.

Şöyle ki;

İlk altı ay herkese %14 zammın yanı sıra 1-3-4-10.0 no lu iş gruplarına seyyanen rakamlar yer alıyor ( bu seyyanen uygulanan rakamlar,o gruplar için ekstra iyileştirmeler için yapılır) Sosyal yardımların, 615 TL’den 900 olması isteniyor. (brüt)

İkinci altı aylık dönemde ise tüm iş gruplarına birlikte %10

Üçüncü altı aylık dilimde ise tüm iş gruplarına enflasyon+1 puan  Dördüncü altı aylık dilimde ise enflasyon+2 puan zam Çelik İş in istek taslağında yer alıyor.

Çelik İş işverene verdiği sözleşme taslağını 2 sene üzerine düzenlemiş. Teknik A.Ş ve Çelik İş anlaşarak sözleşme süresini  3 seneden 2 seneye düşürürlerse ne ala… Aksi takdirde 3. sene geldiğinde çok zor duruma düşülür.   

TL’nin değer kaybı sürdüğü müddetçe,taslakta yayınlanan bu rakamların yetersiz kalacağını düşünüyorum. Birde bu taslakta işveren tarafından istenecek indirimler söz konusu olduğunda (ki olacaktır) kabul edilemez duruma gelinir.

Aslına bakacak olursanız, istenilen yüzde değerlerin yanına, 1-3-4 ve 10.0 gruplarına yapılması planlanan seyyanen zamlar herkese yapılmalıydı.  Bir sözleşmede, yüzdeli artışların yanı sıra seyyanen alacağı rakamsal artışlar çok daha cazip olmakta.

Her zaman kafama takılan Enflasyon farkları için bir şeyler yazmakta fayda var. Ülkemizde ki enflasyon rakamları her nedense hükümet tarafından bilhassa düşük açıklanıyor. Bu düşük açıklanan enflasyon rakamları, hiç bir zaman çarşıda,pazarda ve alışverişte karsılaşılan enflasyonu tutmuyor. Bu enflasyon + puan verileceğine yüzdeli zamlara devam edilse şeklinde istek yapılsa idi  çok daha iyi olurdu.

 

İŞTE TEKNİK A.Ş İLE ÇELİK İŞ İ KARSI KARSIYA GETİRİP MAHKEMELİK OLUNAN O  GENELGE

 

 

 

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Teknisyen
2 yıl önce

10.1 den 10.0 a dusurulen yetkili teknisyenler tekrar 10.1 grubuna cikarilacak.

teknik desteklere
2 yıl önce

yeni işe giren arkadaşlar size zorla mı imzalattılar ? siz teknik destek olacagınızı bilmiyomuydunuz ? şirket sana imkan vermiş.diyor ki QM olarak 1 sene çalış modülleri ver lisansı al gel .sen lise mezunusun 2 yıllık mezunsun sen thy de çalışyosun 3-3.5 maaş alıyosun.ağlamayın da biraz kendinizi geliştirin

3.1
2 yıl önce

Qm olarak 1 sene çalışıp lisansı aldıktan sonr nerde 10.0 skalasına geçiyoruz? 3 sene uçak üstü çalıştıktan sonra dediğiniz olur komponentte çalışan arkadaşlar ne yapacak? Kendimizi geliştirğimiz için 6 sene uçak üzerine okuduk. Ağlamıyoruz halimize şükür lakin bir haksızlık varsa bu söylenmeli. Çok merak ediyorum siz ne mezunusunuz?

Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu
1 yıl önce

Eyyyyy KARAMAN bence sen akıllı biri değilsin. Madem sözleşme dışı yaptın bir saçmalıkla mahkemelik oldun. Bu saçmalığı son yapılan toplu iş sözleşmesinde tekrar masaya getirip onaylatmayı neden düşünmedin. Hiç mi akıl fikir yok sende. Bak şimdi bu saçmalığın neye mal oldu.Hem tükürdüğünü yalayacaksın hem de mağduriyet yaşayanların geçmiş haklarını geriye vereceksin. Yargıtay son kararı vermiş. Akllı biri olsan bu işe genelge ile değil sendikayı kafalayarak girerdin.

radom
1 yıl önce

görünen o ki sendikanın talep ettiği rakamlarda ekonomik olarak yetersiz gelecek.Bence bu işi uzatmadan bitirmek şirketin karına olur.

tknkby
2 yıl önce

geçişler ne zaman olur

Bm
2 yıl önce

%14 zam nedir ya? Piyasanın yarısına çalışıyoruz insaf ya insaf pilotlara %20 veriyorsun tekniğe %14 bile çok

Mağdur 4.1
2 yıl önce

Herkese için hayırlısı olsun.bizler 4.1 olarakda mağdur durumdayız kime dert yanalim

Mağdur 4.1
2 yıl önce

4.1 ıs grubu olarak da sendika bizde mağdur etti.sendika temsilcileriyle yapmış olduğumuz görüşmelerde bizlere hiç açıcı olmayan şeyler söylendi.umaraim herkse hakkını alır.bizler 4.1 olaraka kime dert yanalım.sendika yanımızda değil çünkü karşımızda duruyor.

3.1 teknik destek personeli
2 yıl önce

Havacılık lisesi üstüne uçak teknolojisi mezunlarını 3.1 skalasında teknik destek personeli olarak alıp üstüne birde maaşlarının düşük tutulmasına ne demeli? Teknisyen ile aynı işi yapıp daha üşük rakamlarda çalıştırşıyoruz . Boşuna mı o kadae okuduk? Bunun hakkını kim vericek?

welcome
2 yıl önce

thy tekniğe hoş geldin. keşke şirketin geçmişi hakkında biraz bilgi sahıbi olsaydın ve geçmişte çalışanların ne tür haksızlıklara maruz kaldıgını bilseydin.