Çek Hava Yolları’nın Airbus A321XLR ve A220 Siparişleri İptal Edildi - Airline Haber

Çek Hava Yolları’nın Airbus A321XLR ve A220 Siparişleri İptal Edildi

Yaşam mücadelesi veren bayrak taşıyıcı Çek Havayolları, yedi yeni nesil Airbus siparişlerini iptal etti. Airbus, 2019 yılında yapılan A220 ve A321XLR siparişlerin gerekli ödemesinin yapılmaması nedeniyle, dünyanın en eski beşinci havayolundan, tazminat talebinde bulunmuştu.

Bu sabah erken saatlerde Airbus, Temmuz 2021 için sipariş ve teslimat verilerinin en son durumunu yayınladı. Daha önce ČSA-Çek Havayolları tarafından Airbus’a sipariş edilen 7 uçağın iptal edilmiş olduğu görülüyor.

Çek Hava Yolları’nın iptalleri, üç A321XLR ve dört A220-300 olmak üzere 7 uçaktan oluşuyordu.  A220 uçağı, üretim hayatına “Bombardier Cseries” olarak başlayan uçak sonradan A220 olarak adalandırıldı. Çek bayrak taşıyıcısı bu uçakları 2019 yılında sipariş etmişti.

Sipariş verildiği zaman CSA Yönetim Kurulu Başkanı Petr Kudela şunları söylemişti:

“A220 ve A321XLR uçakları uçuş ağımızı genişletme açısından uzun vadeli iş stratejimize çok uygun. Bu uçaklar kesinlikle Çek Hava Yolları’na rekabet avantajı sağlayacak ve düzenli uçuşlarımızın kapasitesini artıracaktır.”

Çek Hava Yolları’nın iptal edilen uçak siparişleri, taşıyıcının şimdiye kadar karşılaştığı bir dizi aksiliğin en sonuncusu. 98 yaşındaki havayolunu, devam eden koronavirüs pandemisi ile mücadele ederken, iflas tehtidi altında idi.

Yeniden yapılanma haberi, Çek Hava Yolları’nın işgücünün tamamını işten çıkarmasından birkaç gün sonra gelmişti. Yaklaşık 430 fazla çalışan işten çıkarılmıştı. İşten çıkarma ve yeniden yapılanma önerisine rağmen, taşıyıcı kendini kurtaramadı ve 2021 Mart ayında iflas ilan etti. İflas ettiğinde, 266 muhtelif alacaklıya ve 230.000 yolcuya olan toplam borcu 82 milyon dolardı.

Airbus, Çek bayraklı havayolundan yaklaşık 815 milyon $ tazminat talep ediyor. Bunun nedeni, Çek Hava Yolları’nın, başlangıçta 2020’nin sonlarında teslim edilmesi planlanan uçaklar için hiç bir ödeme yapmamış olması.

Şu anda, Çek Hava Yolları için durum çok karanlık görünüyor. Çek Hava Yollarının filosu şu anda sadece beş uçaktan oluşuyor. Filodaki uçaklar, bir A319 (10 yaşında), bir A320 (19 yaşında) ve üç ATR72-500 turboprop (ortalama 20 yaşında)

Bu uçaklardan sadece Airbus olanların havayolunda bir gelecek şansı var gibi görünüyor. Sonuçta, üç ATR72’nin tümü depoda. Mart ayında, havayolunun küçülme girişimlerinde ATR’leri emekli edeceğini bildirmişti. Çek Hava Yolları’nın buradan nereye gideceği henüz belli değil, ancak kesinlikle çok şiddetli bir darbe almış durumda.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

Belçika Federal Polisi: Ülke tarihinde özel jetle yapılmış ilk uyuşturucu kaçakçılığı

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.