featured

Cathay Pasific’de 150 çalışanın işi riskte! Pilot üslerini kapatmak istiyor

Cathay Pacific, yaklaşık 150 işi riske atabilecek bir hareketle Avustralya ve Yeni Zelanda pilot üslerini kapatmayı planlıyor.

Cathay, Geçen ay 3.6 milyar $ ‘lık rekor bir yıllık zarar bildirdi. Bölgesel şubesi Cathay Dragon’u kapattı ve pandeminin başlangıcından bu yana 5,900 işçinin işini kaybetmesine neden olan denizaşırı kabin ekibi üslerini de kapattı.

Cathay Pacific, “Avustralya ve Yeni Zelanda’daki pilot üslerin kapatılması yönünde stratejik inceleme başladığını doğrulayabiliriz” dedi. “Çalışanlarımıza iyi niyetle danışacağız ve süreç boyunca elimizden geldiğince hızlı çalışmayı hedefleyeceğiz”

Cathay, kalan yerel pilotlara yeni sözleşmeleri kabul edip imzalamaları veya derhal fesih riskine girmeleri için sadece bir hafta verdi. Bazı haberler, pilotların yeni sözleşmeyi yüzde 60 imzalamasıyla sonuçlanabileceğini söyledi.

Kaptan Hazelton, “Cathay Pacific pilotlarımızı ve kabin ekibimizi mantıksız bir şekilde kısa bir zaman diliminde bir karar vermeye zorluyor” dedi. “Bu çalışanların çoğu şu anda Cathay Pacific’in aktif uçuş rotaları üzerinde çalışıyor ve uzun süredir evlerinden uzaktalar.”

FAU başkanı Zuki Wong Sze-Man, “Binlerce insan yıllarca süren sadık hizmetten sonra mahvoldular ve şimdi de kalıcı ücret kesintileriyle yeni sözleşmeyi imzalamaları istendi. Şirket, yolcu trafiğinin birkaç yıl içinde pandemi öncesi seviyelere dönmesini bekliyor. Bu yeni sözleşmenin belirli bir süre için geçerli olması ve kalıcı hale getirilmemesi adildir”

Bu, Cathay’in geçen ay uçaklarından 34’ünü erken emekliye ayıracağını duyurmasının ardından geldi , çünkü filosunun neredeyse yarısı şu anda Avustralya ve İspanya’da uzun vadeli stokajda bulunuyor.

Cathay grup başkanı Patrick Healy, 2020 tam yıllık mali sonuçlarında, havayolunun 92 uçağının (filosunun yaklaşık yüzde 46’sı) Avustralya Alice Springs ve İspanya Ciudad Real’de uzun vadeli stokajda bulunduklarını belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Pacific ya da Pasifik. Ama asla Pasific degil. Sevgiler, Em. Alb. Husamettin Tomboy

    Cevapla