featured

CASA Uçaklarının Alımı Sırasında Ortaya Atılan İddialar

28 Şubat sürecinde, 2001 yılında yaşanan ve 37 şehit verilen kazalardaki CASA CN-235 tipi uçakların, Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in ısrarı sonucu ‘olumsuz raporlara rağmen’ alındığı öne sürüldü.

Türkiye, dün 3 askerin şehit olduğu kazanın ardından bir kez daha CASA tipi uçakları konuşuyor. 2001 yılında 2 CASA tipi askeri uçak düşmüş, toplam 37 şehit verilmişti. Dün yaşanan kaza ile birlikte şehit sayısı 40’ı çıktı.

Akıllara da bu olaylarda düşen CASA tipi uçakların alımı sırasında ortaya atılan iddialar geldi. Savunma Sanayi İcra Komitesi, 27 Ocak 1998 tarihinde “Deniz Karakol ve Sahil Güvenlik Keşif Uçakları Platform Tedarik Projesi” olarak bilinen Meltem-1 projesi kapsamında 9 uçak alınması için İspanyol CASA firması ile görüşülmesine karar vermiş, sözleşme bedeli olarak da 147 milyon dolar belirlenmişti.

Ancak uzmanlarca hazırlanan raporda, tedarik edilmesi planlanan CASA CN-235 uçaklarının deniz karakol uçağı olarak kullanımının uygun olmadığının belirtildiği iddia edilmişti.

Buna rağmen, ’28 Şubat sürecine’ denk gelen bu dönemin Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Özden Örnek’in bu uçakların projenin ihtiyaçlarını karşıladığı şeklinde ısrarcı olduğu ve bunun üzerine alımların yapıldığı ileri sürülmüştü.

Alınan 9 uçaktan biri test uçuşu sırasında düşmüş, ardından da 37 şehit verdiğimiz kazalar yaşanmıştı.

İddialara göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının istediği ekipmanlara sahip uçakların 50-60 ton kapasiteye sahip olması gerekiyordu ancak CASA CN-235’in maksimum kapasitesi 16 tondu. Bir diğer önemli iddia ise, o dönem ekonomik darboğazda olan CASA firmasının bu satışla batmaktan kurtulduğuydu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

 1. 5 sene önce

  CASA (rezaleti-B.S.) kitabını yazdığında Nezih Tavlaş Ankara Sabah Temsilcisi idi.
  O kitabdan sonra Nezih’i hedefe oturttular.İşten attılar.Açlığa mahkûm ettiler.
  Uğur Mumcu ekibinde idi Nezih Tavlaş.
  Bende her zaman 1 adet bulunur !
  Kayseri Tayyare’de Yd.Sb. Müh.lik yaptığım için CASA PİSLİĞİNİ
  daha iyi anladım okuyunca.
  Her yeni basımında Zeynel Abidin Erdem kitabı piyasadan topladı

  Cevapla
 2. 5 sene önce

  Nezih TAVLAŞ’ın Casa Olayı isimli kitabını okursanız bu uçaklar alınırken dönen dolapları öğrenebilirsiniz.

  Cevapla