featured

Cargolux Boeing 747 kargo kompartman yangın ihbarı alınca divert etti

Cargolux B747 uçağı CV-59K sefer sayılı uçuşu ile, Miami’den Amsterdam’a üç mürettebat üyesiyle çiçek taşıyordu. Kargo bölümünden duman ikazı alındığında Shannon’dan yaklaşık 270 km uzaktaydı.
Sabah 05:20 civarında, pilotlar, uçağın kargo kabininde bir yangın olduğunu gösteren bir duman alarmı aldıklarını bildirdiler. Bu noktada mürettebat, Shannon Havaalanına inmenin en iyisi olduğuna karar verdi ve ATC’ye kararını bildirdi.

Havaalanındaki yetkililer, 747’nin inişinin önündeki bekleme noktalarına yerleştirilen yangın ve kurtarma ekibiyle yüksek alarma geçti.

Uçak Shannon’a inişe yaklaşırken, pilotlar yangın uyarısının artık aktif olmadığını bildirdi. Bununla birlikte, 747 sabah 05:45 civarında güvenli bir iniş yaptı. İtfaiye ekipleri daha sonra Jumbo’yu güvenli bir şekilde pist boyunca takip ederek aprona doğru yönlendirdi.

Irish Examiner tarafından belirtildiği gibi, uçak itfaiye ekibi tarafından iki turda kontrol edildi. Birincisi, elde taşınan bir kızılötesi ısı dedektörü kullanılarak gövdenin haricinden yapılan incelemesiydi. Her şey normal görüldükten sonra, ekip kargo ambarının içini inceledi ve duman kazının büyük olasılıkla yanlış bir alarm olduğu sonucuna vardı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir