Cameron’la Putin düşen uçağı görüştü

Cameron’la Putin düşen uçağı görüştü

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i arayarak, Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşen Rus yolcu uçağıyla ilgili son gelişmeleri konuştuğu belirtildi.

Putin ve Cameron’ın telefon görüşmesiyle ilgili Kremlin’den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:”Liderler Sina Yarımadası’nda düşen Rus uçağıyla ilgili durum hakkında görüşlerini paylaştı. Vladimir Putin, uçağın düşüş nedenleriyle yapılan değerlendirmelerin resmi soruşturmada elde edilen verilere dayandırılması gerektiğinin altını çizdi.”

Rus havayolu şirketi Kogalımaviya’ya ait bir yolcu uçağının cumartesi günü Şarm el Şeyh’ten kalkışından kısa bir süre sonra, içindeki 224 yolcu ve mürettebatla Sina Yarımadası’na düşmesi ardından, İngiliz ve ABD’li yetkililer uçağın, içine yerleştirilen bir patlayıcı nedeniyle düşmüş olabileceğini öne sürmüştü.

İNGİLTERE: UÇAK BOMBALI SALDIRIYLA DÜŞÜRÜLMÜŞ OLABİLİR

Olayın ardından İngiltere, Şarm El Şeyh ile İngiltere arasındaki tüm uçuşların durdurulmasına karar vermişti. Mısır bu karara sert tepk gösterirken Cameron, Putin’le görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada Rus uçağının bombalı saldırıyla düşürülmüş olması ihtimali nedeniyle böyle bir karar alındığını belirtmişti.

Rus ve Mısırlı yetkililer ise terörizmin uçağın olası düşüş nedenlerinden biri olabileceğini ancak şu anda buna inanmak için bir sebep olmadığını söylüyor. (Sabah)