Çakılan uçak için 5 senaryo

Çakılan uçak için 5 senaryo

Paris-Kahire seferini yaparken Akdeniz’e çakılan Mısır uçağının terörist saldırıya uğradığı değerlendiriliyor. Uzmanlara göre uçağa yerde patlayıcı yerleştirildi ya da pilotlar bilerek uçağı düşürdü
Paris-Kahire seferini yaparken önceki gün Akdeniz’e çakılan Mısır Havayolları uçağının düşüş nedeni esrarını korurken, Mısırlı yetkililer uçağın enkazının İskenderiye kenti açıklarında bulunduğunu duyurdu. Mısır Silahlı Kuvvetleri resmi sözcüsü Muhammed Semir, kaybolan uçağın parçalarına ve yolcuların bazı eşyelarına ulaşıldığını, arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Rodos ve Girit adaları arasında yer alan Kerpe Adası’nın güneyine düştüğü belirlenen uçağı, Mısır ve Yunan ekiplerinin yanı sıra İngiliz ve ABD gemileri de arıyor. İngiliz Guardian gazetesi arama çalışmalarına Türkiye’nin de destek verdiğini yazdı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, enkazın bir an önce bulunması için çalışmaların yoğunlaştırılması direktifini verdi. Havacılık Bakanı Şerif Fathi’ye göre ise terör ihtimali, teknik arıza ihtimalinden daha yüksek…
1-Uçağa, Paris Charles de Gaulle Havaalanı’nda bomba yerleştirildi.
Paris ve Brüksel saldırılarının ardından özellikle havalimanlarında güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldığı için, Charles de Gaulle’de böylesine bir zaafın yaşanması zor görülüyor. Ancak yine de havaalanında terör örgütlerinin köstebeğinin bulunma olasılığı da değerlendiriliyor.
2-Uçağa, çifte zaman ayarı olan karmaşık düzenekli bir saatli bomba yerleştirildi.
Uzmanlara göre, Kahire’de uçağa konan bomba, dönüş seferi sırasında Akdeniz üzerindeyken patlamak üzere ayarlanmış olabilir. Teknik açıdan, uçak inişe geçtiğinde oluşan basıncın etkisiyle bombanın patlamasının mümkün olduğu belirtilirken, istihbarat uzmanları en korkutucu senaryonun bu olduğuna işaret ediyor.
3-Yolculardan ya da kabin görevlilerinden biri tarafından uçağa bomba konuldu.
Uçağa ‘intihar saldırganı’ bir yolcu ya da kabin görevlilerinden biri tarafından bomba konulmuş olabileceği de belirtiliyor.4-Pilotlar ya da pilotlardan biri, uçağı kasten düşürdü.
Tıpkı geçen yıl yaşanan Germanwings Havayolları uçak kazasında olduğu gibi, pilotların ya da pilotlardan birinin uçağı kasten düşürmüş olması da ihtimal dahilinde. Uçağın düşmeden önce 2 kere ani manevralar yapıp aniden irtifa kaybetmesi, kasıtlı bir eylem ihtimalini destekliyor.

5-Çok ani ve beklenmedik teknik bir arıza…
Bu ihtimal, uçağın düşüş nedenleri arasında en zayıf olanı. Mısırlı, Fransız ve Yunan yetkililer, Airbus A320 tipi uçağın teknik açıdan çok iyi durumda olduğunu kaydetti. Uçuş sırasında havanın açık olduğuna işaret ediliyor.

KAZANIN SIRRI SON SEFERLERDE Mİ?
Mısır uçağının, aynı gün Eritre ve Tunus’a da gittiği açıklandı. Havayollarının resmi kayıtlarına göre, o gün ilk sefer Eritre’nin başkenti Asmara’ya düzenlendi. Havaalanından yolcularını alıp hemen Kahire’ye dönen uçak, ardından Tunus’a hareket etti. Tunus’un başkentindeki Kartaca Havaalanı’nda bir saat kalan uçak, yeniden Kahire’ye döndü. Günün sonunda ise Paris seferi başladı. İstihbarat uzmanları, uçağın Eritre-Mısır-Tunus seferlerini ayrıntılı şekilde incelemeye aldı. Uçağa bu güzergâh üzerinde zaman ayarlı bomba yerleştirilmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. ( Sabah)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments