C919 Uçağı İlk Denizaşırı Ticari Uçuşunu Gerçekleştirdi

C919 Uçağı İlk Denizaşırı Ticari Uçuşunu Gerçekleştirdi

China Eastern Havayolları filosuna ait bir C919 tipi yolcu uçağı, Cumartesi günü Shanghai ve Hong Kong arasında gidiş-dönüş hizmeti vermek üzere ilk denizaşırı ticari charter uçuşunu gerçekleştirdi.

Cumartesi sabahı Shanghai Hongqiao Uluslararası Havaalanı’ndan Hong Kong Uluslararası Havaalanı’na uçan uçağın, aynı gün dönüş yolculuğunda 100’den fazla Hong Konglu genç yeteneği taşıması bekleniyor.

Çin’in Yerli Yolcu Uçağı C919 Ticari Operasyonlarda

Dünya çapında teslim edilen altıncı C919 yolcu uçağı, Salı günü China Eastern Havayolları filosuna katılarak, Çin’in yerli büyük yolcu uçağının ticari operasyonunun hızlandığını gösterdi. Bu gelişme, C919’un ilk ticari uçuşunun yapılmasından bir yıl sonra gerçekleşti. Çin, kendi geliştirdiği yolcu uçağı ile şu anda Boeing ve Airbus’ın hakim olduğu küresel sivil havacılık pazarından pay almayı hedefliyor.

İlk Yılın Başarısı

Pazartesi günü itibarıyla, China Eastern Havayolları’nın beş C919 yolcu uçağı, toplamda 6.000’den fazla uçuş saatiyle 2.100’den fazla uçuş gerçekleştirerek ilk yıl ticari operasyonunda yaklaşık 300.000 yolcu taşımış oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir