BYLOCK’ÇU OLDUĞU İDDİA EDİLEN PİLOTLARA SHGM SÜRPRİZİ !

 BYLOCK’ÇU OLDUĞU İDDİA EDİLEN PİLOTLARA SHGM SÜRPRİZİ !

15 Temmuz başarısız darbe girişiminden sonra THY’de görevli 211 personelin iş akitleri “verim, performans, işletmesel gereklilikler ve FETÖ’ye müzahir olmak” gerekçeleri ile feshedilmişti.Bu grubun içinde 15 pilot da bulunuyordu. İşten atılan çalışanların tamamına  yakını mahkemelerde açtıkları davaları kazandılar. Pilotların büyük bölümü başka havayollarında ve yurtdışı şirketlerde işe girdi.

2017 yılının ilk aylarında ise bu kez THY’de görev yapan ve aralarında pilotların da bulunduğu bir grup personel “17/25 Aralık’tan sonra FETÖ okullarına ve dersanelerine çocuklarını göndermeye devam etmek, FETÖ’ye ait gazete ve dergilere aboneliklerini sürdürmek, Bankasya’ya para yatırmak ve buna benzer suçlamalarla” işten çıkartıldı. Personele gönderilen fesih yazılarında en dikkat çeken suçlama ise “Bylock kullanıcısı olmak ” ifadesiydi.Personelin işten çıkartmalara karşı açtığı davalar sürerken başka havayollarına başvuran ve kabul edilen pilotlar beklenmedik bir sürprizle karşılaştılar. Pilotların lisanslarını askıya alan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, başvuranlar için soruşturma yapılacağını suçsuz olduklarının anlaşılması halinde lisanslara tekrar geçerlilik kazandırılacağını pilotlara bildirdi. Haklarında Savcılıklarca yürütülen herhangi bir soruşturma bulunmayan bu pilotlarla ilgili olarak SHGM’nin yargı yetkisi kullanarak soruşturma yapması ve sonuçta da “suçlu” veya “suçsuz” ilan edecek olması şaşkınlıkla karşılandı.

Etiketler:

Yapılan Yorum Sayısı (5)

 1. Meraklı   - Tarih: 24 Haziran 2017 - Saat 23:05   - Cevap Yazın

  SHGM’nin görev föyü mü değişti? Sorumlulukları dışında soruşturma-kovuşturma işlemlerine mi başladı?

  3

  1
 2. Bir bu kalmıştı   - Tarih: 25 Haziran 2017 - Saat 00:39   - Cevap Yazın

  SHGM yi aşar bu işler.

  1

  0
 3. Kapitano   - Tarih: 25 Haziran 2017 - Saat 23:51   - Cevap Yazın

  İşte SHGM. Suçsuzluk Karinesi ne demek? Mahkemede suçu sabit bulununcaya kadar kişi sadece zanlıdır. İnsanların ekmeği ile oynamak SHGM dahil hiçbir kurum veya kişiye fayda getirmez. Men dakka dukka..

  1

  1
 4. yanlis   - Tarih: 8 Temmuz 2017 - Saat 11:55   - Cevap Yazın

  Uluslar arasi bir sisteme dahil olup kendi gorev yetkinizin disina cikmak vereceginiz yetki ve kararlari tartisilir hale getirir,

  0

  0
 5. Yargısız İnfaz   - Tarih: 11 Temmuz 2017 - Saat 12:36   - Cevap Yazın

  SHGM, ICAO adına lisans verme yetkisine sahip bir kurumdur. FAA gibi özel bir yapısı yoktur. Personel lisanslandırma konusunda ise ICAO Annex 1 talimatlarını uygulamak zorundadır. Mahkeme kararı olmadan kafasına göre lisans iptal etmek, insanlar hakkında soruşturma yürütmek gibi görevleri yoktur. İnsanlar eğer suçsuzsa (lisansı askıya alınıp sonra suçsuz olduğu anlaşılan ve lisansı geri verilenleri tanıyorum), düzgün bir hukuk devletinde böyle bir kararın yaptırımları çok ağır olur. İnsanların hayatının karatılması da cabası…

  0

  0