BU KİN KİME(!)

BU KİN KİME(!)

Değerli okurlarım,her hafta bu sütunda sizlerle birlikte olmak ve siz değerli okuyucularımın yazılarıma yoğun ilgi göstermesi, yorum yapması,her hafta binlerce insan tarafından izlenmek beni tahmin edemeyeceğiniz kadar mutlu etmektedir. 

Her hafta sizin gibi sektörün içerisinde olan ve bilinçli bir kitleye yazı yazmanın zorluğunu takdir edersiniz. Havacılık yazarıyız diye geçinen ve bu konuda background u olmayan kişilerin yaptıkları bir hata belki sizler tarafından hoş görüyle karşılanabilir ama benim yaptığım bir hata sizler tarafından sanırım gülücüklerle karşılanacaktır.

Her hafta başında yazdığım her yazının, günlerce analizini yapıp,ilgili kişilerle görüş alışverişi içinde olduğum ve sizlere kulaktan dolma saçma sapan bilgiler sunmamaya çalıştığım unutulmamalıdır. Yinede bu kadar dikkatli davransam da zaman içinde hatalarım olacaktır.Lütfen hatalarımı da bana yorum şeklinde yapabilirsiniz.Bundan son derece mutlu olacağımın bilinmesini isterim.

THY Holding yazım, rekor sayılabilecek bir şekilde okundu. Daha öncede THY ile yazılarım hatırı sayılır oranda okuyucu kitlesi bulmaktaydı. THY nin 102 milyon Dolar kar ettiğini açıkladığı günün ertesinde yazdığım ve bu kar sadece bilanço oyunudur dediğim yazımı lütfen hatırlayın. Şimdi ise THY ilk çeyrekte 162 milyon YTL zarar etti deniyor.

THY nin halka arzı sırasında halkı kandırma adına açıkladığı karlı bilanço ve nasıl olsa artık işimiz bitti mantığıyla gerçek rakamlara dönüşü ve zarar açıklamasına dikkatinizi çekmek isterim. Teknik A.Ş nin geleceği ile ilgili kuşkularımın inşallah olmamasını dilerken,yinede ilerde oluşabilecek bir çok tehlikenin olduğunu da söylemeden geçemedim.

%46 sı Devlette kalmak üzere özelleştirilen THY nin ,her hangi bir kişi veya grubun piyasadan THY’ nin %54 hissesini toplayarak ele geçirme ihtimaline karşın, Özelleştirme Dairesi Başkanlığının THY nin en az %5 lik hissesini başka bir kamu kurumu vasıtasıyla elinde tuttuğunu ve şark kurnazlığı yaptığını düşünüyorum. Çünkü 70 milyon dolarlık hisseyi personelin aldığını söyleyen( ne zengin personelmiş bu ya) THY bu taktikle belkide sakladığı hisselerin akıbetinin bilinmemesini istiyor ve kılıf olarak da personeli gösteriyordur.

Bu taktik doğrultusunda gerektiği zaman ben özel şirketiyim diyerek Kamu şirketlerinin bürokratik zorluklarından kurtulmayı,rahat hareket kabiliyeti sağlamayı,gerektiğinde de her an tekrar Kamu şirketi şekline dönüşebileceğinin hesaplarını yapmıştır sanırım. Sonuçta bu taktik doğru ise Devlet, ” NE YARDAN VAZGECİYOR NE SERDEN

Geçtiğimiz haftanın İkinci olayı, senelerdir şahsım ve tüm uçak Teknisyeni arkadaşlarım adına beklediğim bir neticenin sonuca ulaşmasıydı.01/06/2006 günü, Senelerdir benim ve UTED yönetimin arkasında olduğu bir davanın sonuçlanmasından elde edilen rakamsal gelirin hesabıma geçmesiydi. Maliye bakanlığına karsın açmış olduğum hukuk savaşının bitişiydi bu.

Benim gibi en az 800 civarında Teknisyenin izlediği bu davanın sonuçlanması neticesinde oluşan sevgi yumağını ve tebrik faslını buradan anlatmak mümkün değil. Sağ olsunlar Varolsunlar. Bu köşemde kendilerine bir kere daha teşekkür etmek isterim. Unutmasınlar ki bu başarı şahsi değildi,bu başarı UTED yönetim kurulunun başarısıydı.Buradan 1992 senesinden beri UTED yönetiminde benle beraber çalışan ve bu davayı takip ederek başarıya ulaşmasını sağlayan tüm Yönetim Kurulu üyelerine de ayrıca teşekkür ederim.

Değerli okurlarım,düşünebiliyor musunuz 800 ü aşkın insan bu davaya para yatırmış, umudunu yatırmış ve neticeyi bekliyor ve sonuçta dava neticeleniyor.Danıştay aşaması da bitiriliyor.Ama insanlar hala şüpheli. Çünkü onları bu inandıkları davadan soğutmak isteyen ve boşuna bu davaya girdiniz diyen kişiler var etraflarında. Onlar için Danıştay’ın verdiği karar dan ziyade paranın hesaba yatması.

01/06/2006 tarihi artık onlar için gerçeklerle karsılaşma günü. Kendilerini ilgilendiren bir davada sona varılıyor ve Maliye bakanlığından, yanlış kestikleri tazminatlar söke,söke geriye alınıyor ve para bankaya hesabıma yatırılıyor.. İnsanlar çok mutlu tabiî ki. Ama burada daha mutlu olan biri var. Oda benim.

Arkanızda size inanan ve size güvenen yüzlerce insanı ve bunun size yüklediği mesuliyeti bir düşünün lütfen. Paralarını,umutlarını sizin davanızın sonucuna bağlamış olan yüzlerce insan.Adeta size kitlenmişler ve neticeyi bekliyorlar. Ve sonuç açıklanıyor,inanamıyorlar çünkü onlara hala bu neticenin gerçekleri yansıtmadığını söyleyen hayal tacirleri var çevrelerinde. Para alınsın görelim diyorlar ,onları hala dava sonuçlandığı ve Danıştay’dan kazanıldığı halde yanıltan insanlar kol geziyor etraflarında. Parayı gördünüz mü deniyor. İnsanlar neye inanacaklarını bilemez durumdayken İstanbul Defterdarlığına bağlı Ulaştırma vergi dairesi 5 sene geriye dönük önemli bir meblağı yatırıveriyor hesabıma. İŞTE SONUÇ,İŞTE PARA.

Ben sadece şahsımı ilgilendirmeyen,arkamda bana güvenerek dava açmış Milyarlarca para yatırmış yüzlerce insanın bulunduğu bir ortamda, bu neticenin bende nasıl duygular doğurduğunu size anlatmam bu satırlarda mümkün değil. Ve, o telaşla müjde verdiğim UTED Yönetimindeki arkadaşlarım banka dekontunu benden acele istiyor. Ve hemen onlara bu dekontun fotokopisini veriyorum.

Ve aynı zamanda da o sevinçle benim bu davayı açtığımı ve ilgilendiğimi bilen ve sonucu onları da yakından ilgilendiren THY ve Hava- İş yönetimlerine bu haberi bir tepsi baklavanın yanında banka dekontuna yazılmış: 5 yıllık geriye dönük olarak aldığım bu ödemenin sevincini ve onurunu sizlerle de paylaşmak istedim. Dava süresince şahsıma yönelik yaptığınız tüm yardımlara teşekkür ederim. Sefa İnan Yazarak her iki tarafa da yolluyorum.

HAVA-İŞ Sendikamız yolladığım baklavayı, teslim aldıkları halde her nedense ertesi gün geri gönderdiler. İLGİNÇ. Yanlış bir ifademi kullanmıştım acaba diye düşündüm bir an ve bu ifadeyi aynen sizlerle yukarda yazdığım şekilde paylaşmak istedim. Acaba bu baklavayı ben yanlışlıkla her yerde İşçi Sendikası olduğunu söyleyen Hava- İş yerine Maliye bakanlığına mı yolladım diye adres teyidi yaptım. Hayır, adres doğruydu.

Sevincimi paylaşmak üzere yaptığım bu jeste karşılık ve en az 800 Hava-İş üyesini ilgilendiren bu davanın sonuçlanmasına duyulan bu tepki neydi acaba. Sendikamız karsımıydı üyelerinin bu kazanımına diye düşündüm bir an. Olamazdı,olmamalıydı(!)

THY, bu davaya karşı olduğu için mi, onlarda beraber hareket ediyorlar diye düşündüm bir an. Olamazdı çünkü THY, bu baklavayı kabul etmişti. Şahsıma yönelik miydi bu tepki diye düşündüm olamazdı(!) Çünkü bu dava sadece beni değil tüm uçak teknisyenlerini kapsıyor ve sonucu 800 kişi tarafından bekleniyordu.

Benim bu davayı kendim için değil, tüm topluma örnek teşkil etsin diye açtığımı biliyorlardı. Bu kin kime idi (!)Yoksa,davanın 800 Hava-İş üyesi aleyhine mi sonuçlanması bekleniyordu? Diye düşünmeden edemedim.

Bu davanın muhatabı Hava-İş değil diki,alınan Hava-İş olsun. Davanın muhatabı Maliye bakanlığı idi. Sayın Bakanımıza bile yollasam teşekkür edileceğinden emin olduğum bu davranış biçimim den alınan Hava-İş in bu iade işlemini Dava açan tüm Uçak Teknisyeni arkadaşlarıma yapılmış bir kabalık olarak görmekteyim.

Umarım bu baklava, Hava-İş Sendikamızın başkanı tarafından değil orda çalışan bir müstahdem tarafından reddedilmiştir. Çünkü Sayın Başkan, en son yapılan TALTA nın Genel Kurulunda bu dava için: Sonuçlansın,o davayı kazanan arkadasın herkesin önünde elini sıkarım ifadesini kullanmıştır . ve bu ifade TALTA nın genel kurul DVD kayıtlarındadır.

Dava kazanıldığında, elimi sıkacağına yüzlerce kişi önünde söz veren kişi ,neden yolladığım baklavayı reddetsin ki diye düşündüm ve bir sonuca varamadım. Yarın, verdiği söz üzerine elimi sıkmak isteyecek kişinin yapabileceği davranış biçimi değildi bu. Yada, Sayın Başkan ya verdiği sözde samimi değildi yada baklava sevmiyordu diye düşünmeden edemedim.

Sonuç olarak, Uçak Teknisyeni arkadaşlarım için çok önemli bu davanın kazanılmasından sonra bana ulaşan yüzlerce tebrik e ve mail e teşekkür ederken, bu davada o zamanki UTED başkanı olarak Genel Kurulda verdiğim söz üzerine üyelerimin istekleri ve UTED Yönetimimin müsaadesi doğrultusunda çalıştığımı, hatamız varsa ben ve UTED Yönetimin hatası olduğunu,başarılıysak ben ve UTED yönetimin başarısı olduğunu bir kere daha belirterek saygılarımı sunuyorum.

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.