BU HAVALİMANI ARTIK YOK !

BU HAVALİMANI ARTIK YOK !

2014’ün sonlarında Ukrayna’da başlayan kanlı savaş Donetsk Havalimanı’nın da içler acısı sonunu getirmişti.

Tamda iki yıl önce bu günlerde Donetsk Havalimanı savaşı en şiddetli ve kanlı günlerini yaşamıştı.

Ukrayna Ordusu ve Rus milislerle destekli kendilerine Donetsk Halk Cumhuriyeti ismini veren ayrılıkçılar arasında yaşanan ağır savaş sonucu havalimanı tamamen kullanılmaz hale gelmişti.

Ülkenin doğusunun en stratejik meydanı olan Donetsk Havalimanı tam 242 gün süren kanlı savaşın ardından bir süre iki taraf arasında sınır olarak kabul edilmişti.

 

DDDD

 

Ancak daha sonrasında tarafların ateşkesi bozması ve saldırıya geçmesi sonucu bozulmuştu.

21 Ocak 2015 günü ise Ukrayna Ordusu yeni bir savunma hattı oluşturmak için Donetsk Havalimanı’ndan tamamen çekilmiş ve havalimanı tamamen Rusya yanlısı ayrılıkçı milislerinin eline geçmişti.

DDD

 

Havalimanının stratejik olarak bir önemi artık yok, en son ağır savaşa dayanamayarak kontrol kulesi yıkılan havalimanının apronunda da kullanılamaz hale gelmiş tanklar, bombaların açtığı delikler ve parçalanmış uçaklar bulunuyor.

Donetsk Sergey Prokofiev Havalimanı’nın Terminal binaları ise sadece boş beton sütünlar olarak ayakta duruyor.

An armed man of the separatist self-proclaimed Donetsk People's Republic army stands near airplanes damaged by months of fighting at the Donetsk airport , February 26, 2015. REUTERS/Baz Ratner (UKRAINE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT MILITARY TPX IMAGES OF THE DAY) - RTR4RA65

Havalimanının Rus ayrılıkçıların kontrolünde bulunması artık sadece sembolik ve psikolojik bir etken olarak kabul ediliyor.

Bölgede durumun nasıl devam edeceği ve zamanında çok stratejik bir öneme sahip bu meydanın tekrardan yapılıp yapılmayacağı, yapılsa bile kimin bayrağı altında olacağı şuan cevabı çok uzak olan sorular olarak görülüyor.

Donetsk Havalimanı’nın savaştan önceki hali..

D

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments