9 AY BOYUNCA GÖKYÜZÜNDE BU CİSMİ GÖREBİLİRSİNİZ

9 AY BOYUNCA GÖKYÜZÜNDE BU CİSMİ GÖREBİLİRSİNİZ

Kaliforniya merkezli Rocket Lab adlı şirket, geçen hafta pazar günü Dünya’nın yörüngesine parlak bir disko topunu andıran bir nesne bıraktı. “Humanity Star” yani “İnsanlık Yıldızı” adı verilen bu nesne, yaklaşık 9 ay boyunca atmosferde dönecek ve bu süreçte dünyanın hemen her yerinden gözlemlenebilecek.

Güneş ışınlarını yansıtan büyük bir karbon fiber küre tasarımına sahip İnsanlık Yıldızı, herhangi bir bilimsel proje için yörüngeye bırakılmış değil.

İnsanlık için neyin önemli olduğu gibi soyut düşünceleri nitelemek için uzaya bırakıldı.

Gökyüzündeki en parlak cisim olacağı vurgulanan Humanity Star, 9 aylık turunda Türkiye’nin de tam üzerinden geçecek.

Ancak Rocket Lab’ın geçen hafta Dünya’nın yörüngesine gönderdiği uydu, gökbilimciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Humanity Star adını verilen uydunun “dünyadaki herkese evrendeki yerimizi hatırlatma” amacıyla gönderildiğini söyleyen Rocket Lab Genel Müdürü Peter Beck ayrıca, kürenin “herkes için ortak bir deneyim yaratacağını” söyledi.

Rocket Lab’in gönderdiği uydu gökbilimciler tarafından eleştirildi. Auckland Üniversitesi’nden Richard Easther, konuyla ilgili The Guardian’a yaptığı açıklamasında, Rocket Lab’ın yörüngeye gönderdiği Humanity Star’ın şirket için hassas bir durum yarattığını söyledi. Easther, “Bu uydunun gönderilmesi büyük bir etki yaratmayabilir; ancak, bu gibi eylemlerin özellikle de daha büyük ölçeklerde yaygınlaşması, gökbilimcileri sokağa çıkartabilir” dedi.

Columbia Üniversitesi Astrobiyoloji Direktörü Caleb Scharf, Scientific American dergisinde konuyla ilgili ele aldığı yazısında uydunun, “kişisel evrenine saldırı” olduğunu söyledi. Scharf, “hiçbirimiz şirket sloganlarımızı Everest’in zirvesine yansıtmıyoruz. Göklere parlayan bir madde yerleştirmek de benzer bir şekilde alan ihlali gerçekleştiriyor. Bu uydu kesinlikle evrendeki yerimizin bir hatırlatıcısı ve bu durumu acilen kontrol altına almamız gerektiğini hatırlatıyor” dedi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör