British Airways Uçağı, 3 bin metre yükseklikte drone'la çarpışmaktan kıl payı kurtuldu

British Airways Uçağı, 3 bin metre yükseklikte drone’la çarpışmaktan kıl payı kurtuldu

British Airways’in bir uçağı, yasa dışı bir şekilde uçurulan bir drone’un neredeyse 3 bin metre yükseklikte uçağa son derece yaklaşması üzerine felaketten sadece 1,5 metre kadar bir mesafeyle kurtuldu.

Olay, 3 Ocak’ta meydana geldi ve uçak Sevenoaks yakınlarındaki bekleme alanına girmek üzereyken gerçekleşti. Uçakta yaklaşık 180 yolcu bulunuyordu ve pilotlar, Londra’daki Heathrow Havalimanı’na doğru saatte yaklaşık 400 km hızla ilerlerken yakınlarda uçan cismin farkına vardı.

Pilotlar, cismin “sağ taraftan vurduğunu” belirttiği ve “son derece yakın” olarak tanımladığı bir cisme dikkat çekti. Raporda, bu cismin bir drone olduğu ve Airbus A321’in kanadına sadece 1,5 metre uzaklığa kadar yaklaştığı belirtildi.

Olay, UK Airprox Board tarafından incelendi ve tehlikeli bir geçiş olarak değerlendirildi. Bu, ciddi bir çarpışma riski oluşturduğu anlamına gelir.

Drone’un operatörünün tespit edilip edilmediği bilinmemekle birlikte, bir hava aracını tehlikeye atmanın ciddi yasal sonuçları olduğu belirtildi.

British Airways sözcüsü, “Bu tür meseleleri son derece ciddiye alıyoruz ve yetkililerin bunları araştırıp uygun önlemler alabilmesi için pilotlarımız olayları bildiriyor” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir