British Airways

British Airways 300 uçuşunu iptal etti

Birleşik Krallık’ın en işlek merkezi Londra Heathrow (LHR) ile havalimanı güvenliği arasında devam eden müzakerelerde uzlaşılamaması nedeniye grevler yaklaşıyor. British Airways, Terminal 5’teki sıkışıklığı hafifletmek için Paskalya seyahat yoğunluğu boyunca yaklaşık 300 uçuşu iptal etti.

1.400 güvenlik personeli, talep görüşmeleri geçtiğimiz Perşembe günü tıkandığı için 31 Mart’tan itibaren iş bırakma tehdidinde bulundu. Endüstriyel eylem, Heathrow’un Terminal 5’inde çalışan pek çok havalimanı güvenlik personelini kapsayan Unite Sendikası duyurdu.

Grevlerin 31 Mart ve 9 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İngiliz havayolu şirketi, normal günlük programının yaklaşık %5’ini iptal edecek ve günlük 16 kısa mesafeli dönüş uçuşunu durduracak.

Havayolu, etkilenen müşterilerin iptallerinden sonraki 24 saat içinde diğer hizmetlere yerleştirileceğini veya tam bir geri ödeme için başvurabileceklerini bildirdi.

Grevi uygulayan sendika üyeleri, COVID-19 salgını sırasında uzun yıllar süren gecikme ve ücretlerin dondurulmasının ardından ücretlerde en az %10’luk bir artış beklediklerini belirtti.

Sendika ve temsil edilen personel yalnızca T5 ve Kampüs Güvenliği (havalimanına giren tüm kargoların kontrolü) için çalıştığından British Airways’i doğrudan etkiledi.

British Airways sözcüsü yaptığı açıklamada;

“Heathrow’un, çalışanlarının grev eylemi süresince seyahat eden yolcu sayısını azaltmamızı talep etmesinin ardından, ne yazık ki programımızda az sayıda ayarlama yapmak zorunda kaldık. Ekiplerimiz, müşterilerimizin yolculuklarının sorunsuz geçmesini sağlamak için Heathrow ile yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyor.”

Yukarıda da belirtildiği üzere, British Airways’in grevden en çok etkilenen havayolu şirketi olması bekleniyor. Ancak Heathrow Airports Limited, diğer taşıyıcıları da grev süresi boyunca sıkışıklığı ve gecikmeleri hafifletmek için operasyonlarını sınırlandırmaya teşvik etti. British Airways ayrıca güvenlikte yaşanan sıkışıklığı hafifletmek amacıyla yolculara el bagajlarını ücretsiz olarak kontrol edebileceklerini bildirdi.

©AirlineHaber.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir