BORAJET’TEN OBJEKTİF AÇIKLAMA

BORAJET’TEN OBJEKTİF AÇIKLAMA

Bugün Borajet in uçağının camının çatlaması nedeniyle Budapeşte’ye iniş yapmak zorunda olduğunu yazmıştık.

İlk haberde,Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi’nde rakibi Manchester United’le yapacağı maç için İngiltere’ye taşıyan uçağın acil iniş yaptığını ve cam çatlamasının nedeni olarak,kuşun veya bir cismin çarpması nedeni gösterilmişti.

Bildiğiniz üzere Borajet’in camının çatladığı irtifada kuş olmaz. Yabancı bir cismin de çarpması mümkün değildir. 

BoraJet aşağıdaki açıklamasında bu sefer doğruları yazmış. Çünkü bu çatlama olayı o irtifada yabancı bir cisim veya kuş tarafından olamayacağına göre teknik bir konu olduğu gerçek. Bu teknik konuyu açmak gerekirse. Ön camlar elektrik ile ısıtılıyor. Camın elektrik devrelerinde ki olası bir arıza nedeniyle çatlamanın olma ihtimali yüksek.Bir başka ihtimalde, daha önce yapılan bir cam değişikliğinde teknisyenin camın cıvatalarını yanlış torklama hatası( sıkması) veya gövdeden gelen olası kasıntılardan kaynaklanması da muhtemel sebeplerden.

Tabii ki bu olasılıklar teknik nedenler olarak açıklanır. BoraJet de, o irtifada olasılığı olmayan kuş çarpması,yabancı cisim çarpması gibi nedenlere sığınmadan teknik arızayı kabul etmiş. Kendilerini objektif olmalarından dolayı kutlamak gerekir.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Yuh
3 yıl önce

Amöa büyüttünüz basit bir emergency

Kuş
3 yıl önce

Kuş çarpmamış olabilir ama uçuş yüksekliğinde uçan kuş türü sayısı az değil.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_birds_by_flight_height

jet
3 yıl önce

Kuş olsa, kuşa dair bir emare olmaz mı ? Kan olur, tüy olur, parça olur vs. olur. ? Hiçbir belirti yok gibi, teknik bir arıza olması ihtimalı kuvvetli gibi görünüyor. Ekibe geçmiş olsun.