BoraJet

BoraJet

http://www.airporthaber.com/bu-kadar-gaz-verilir-mi–28858h.html

İlgili linkteki kazanın oluşumuna bakıldığında karşımıza bir hatalar zinciri çıkmakta. Yerde motor çalıştırmalarda gerekli emniyet tedbirleri alınmadıkca motorlara takat vermek yanlıştır. Uçaklar bazen havada yaşanan bir arıza veya test durumunda teknisyenler veya pilotlar tarafından takat testine tabi tutulabilirler.

Bu tür normalden fazla motorlara takat verilme durumlarında,kokpitte motor çalıtıran teknisyen veya Pilot Kuleyi arayarak motora fazladan takat vermek istediğini belirtir. Kule normalde bu tür durumlarda uçağı Atatürk havalimanında THY Teknik A.Ş nin yeni hangarının ilersinde olan bremze denilen Engine run up area ya yönlendiri ve bu işlemin orada yapılması gerektiğini belirtir.

Ancak bazı durumlarda kule tüm emniyet tedbirlerinin alınması şartıyla nadirende olsa uçağın bulunduğu yerde çok az miktarda gaz açılmasını kabul eder. Ancak bu durumlarda uçağın o anki teknik yetkilisi olası bir kazaya neden olmamak için uçağın arka yanlarına elemen koyarak oradan kimsenin geçmemesini sağlamakla görevlidir.

Bu kazada görüldüğü üzere uçağın arkasındaki araçların orada bulunması gerekli tedbirlerin alınmadığını göstermekte. Bu tür olaylarla karşılaşmamak için deneyimli personel gerekliliği kendini göstermekte. Bu  kaza sadece pilottan kaynaklanan bir hata değildir. Bu kaza yer personelinin ve bilhassa teknik ekibin dikkat etmesi gereken bir durumdan kaynaklanmıştır.

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.