Boeing’in Yeni Uçak Projesi

Boeing’in Yeni Uçak Projesi

Boeing’in tasarımda bazı devrimler barındıracak yeni orta büyüklükte bir yolcu uçağıyla ilgili ilk bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı.

757’nin yerini alacağı düşünülen proje 737-900’den daha yüksek bir kapasiteye sahip olmakla birlikte 787’den daha kısa bir menzile sahip olacak. Dubai Airshow’da konuşan Boeing global satış direktör yardımcısı John Wojick, söz konusu uçakla ilgili yoğun bir talep olduğunu söyledi. Wojick , “eğer 4,500-5,000 mil arasında menzile sahip ve 220 ile 280 yolcu arasında kapasitesi olan bir uçak üretebilirsek bu uçağa muazzam bir talep olacağını düşünüyoruz. Hatta belki şimdiden 2,000’in üzerinde uçak satabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Uçağın daha uzun tek koridorlu mu, yoksa kısa ama çift koridorlu mu olacağı konusunda henüz karar verilmiş değil. Wojick’in yaptığ açıklamada, “müşterilerden daha verimli olan tek koridorlu bir uçağa yönelik yüksek bir talep var. Tasarımda yine yakıt verimliliği kilit faktör olacak.

Fakat çift koridorlu bir tasarımın daha yüksek bir sürtünme direncine maruz kaldığı düşünüldüğünde tek koridorlu bir tasarım benimsenebilir” dedi.

Çeviri: Mubin Yazar

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.