Boeing’e ‘Air Force One’ çıkışı

Boeing’e ‘Air Force One’ çıkışı

ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump, Boeing’in gelecek başkanlar için üretme aşamasında olduğu yeni Air Force One siparişinin iptal edilmesini istedi.

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, Amerikan havacılık şirketi Boeing’in gelecek başkanlar için ürettiği Air Force One 747’nin maliyetinin 4 milyar doları aştığını belirtti.

Bu durumu “maliyeti kontrolden çıkmış” şeklinde eleştiren Trump, “Siparişi iptal edin!” ifadelerini kullandı.

Bu paylaşımın ardından New York’ta yaşadığı Trump Tower’ın lobisinde gazetecilerle bir araya gelen Trump, “Boeing’in çok para kazanmasını isteriz ama o kadar çok değil” dedi.

 

Şirket, yeni Air Force One uçağı için ön hazırlık yapılmasına yönelik ihaleyi geçen ocak ayında kazanmış ancak toplam maliyetin ne kadar olacağı konusunda net bir açıklama yapılmamıştı.

Boeing’in hisseleri, Trump’ın söz konusu yorumlarının ardından yüzde 1,6 değer kaybederek, hisse başına 152,16 dolardan 149,75 dolara geriledi.

ABD basınına göre, şirketin basın sözcüsü, Trump’ın açıklamalarıyla ilgili herhangi bir yorum yapmayacaklarını bildirdi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Oz
3 yıl önce

Başkanın bu hareketi sadece eğitimsiz Amerikalıları inandırabilir. Twitter hesabından yapılmış ucuz bir şov. Şuan muhtemelen Yeni bir savaş uçağı için boeinge 5milyarlık bütçe çıkarma hazırlığındadır. Trump tarzı bir başkan sadece cahillere hitap edebilir