Boeing’de Korkutan Yangın

Boeing’de Korkutan Yangın

Cumartesi akşamı Boeing fabrikasının damında yangın çıktı ve hasar meydana geldi. Akşam 20.30’da başlayan yangın, Boeing 777X’n’in kanatlarının yapıldığı  binanın inşaatında çıktı. Yangın anında bina boş olduğu için yaralanan olmadı ama Everet tesislerinde maddi hasar ciddi boyutlarda. Yangın nedeni araştırma kapsamında. Soruşturmalar devam ediyor. Şimdi sorun şurada; program aksayacak mı? Yeni planlamalar yapılacağı bildirildi.

Dünyanın en büyük fabrikası Washington eyaletinin Seattle şehrinde bulunan Boeing Everett uçak fabrikasıdır.

399bin metrekarelik alanıyla Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren ve dünyanın en büyük uçak fabrikası olma özelliğine sahip Boeing, Seattle’daki Everett fabrikası’nda 18bin kişi çalışıyor.

Aynı anda 4 uçak üretilebiliyor. Fabrikada, okyanus aşırı bir gemiyi yüzdürmeye yetecek kadar büyüklükte havuzlar bulunuyor.

Halen 747, 767, 777 ve 787 Dreamliner bu tesislerde üretiliyor. 2.743 metrelik bir pisti de olan Everett’in sadece fabrika alanı 39.8 hektarlık bir alan kaplıyor. Bu nedenle binayı yürüyerek dolaşmak imkansız. Burada çalışan teknisyen ve mühendisler için her 10 metrede bir bisiklet parkları oluşturulmuş.

Her gün hava, deniz, kara yollarıyla raylı sitemleri kullanarak dünyanın dört bir tarafından büyük uçak parçaların taşındığı tesiste 18 tane 27 metre yüksekliğinde vinç bulunuyor. Tek başlarına 40 tona yakın kaldırabilen vinçler, 747, 767 ve 777’nin ana gövde parçalarıyla, kanat ve kuyruklarını montaj hattına taşıyor.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.