Boeıng Hisseleri Düşüşte

Boeıng Hisseleri Düşüşte

ABD vadeli işlemleri Pazartesi günü geriledi. Google (NASDAQ:GOOGL) ve diğer teknoloji şirketleri geçen haftaki kararname sonrasında Çinli teknoloji devi Huawei’ye satışlarını durdurdu ve şirketi ABD piyasalarından men ederek, alışveriş yapabilmeleri için tüm ABD şirketlerine lisans gerekliliğini getirdi.

Google Huawei akıllı telefonlarına Android yazılım lisansını askıya aldığını bildirirken, Qualcomm (NASDAQ:QCOM) ve diğer yarı iletken şirketleri, endüstrideki dalga etkisi ile donanım nakliyatlarını durdurdu.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 76 puan düşerken, Dow 82 ve S&P 500 12 puan geriledi.

Apple (NASDAQ:AAPL) gelişmeler üzerine %2 gerilerken, çip üreticileri AMD ve Micron (NASDAQ:MU) %2,4 ve %3 değer kaybetti. Intel (NASDAQ:INTC) %1,9 ve Microsoft (NASDAQ:MSFT) %0,8 düşüş yaşadı.

Boeing (NYSE:BA) hisseleri, pilotları eğitmede kullandığı 737 Max 8 simülatöründeki üretim hatalarını kabul ettikten sonra, %0,7 geriledi. Boeing, bu modelin dâhil olduğu iki ölümcül kazaya neden olan koşulları doğru bir şekilde kopyalayamadığını anladı.

Cuma günü şirketin maliyetleri düşüreceği ve CEO Elon Musk’ın tüm masrafları mercek altına alacağı raporunun ardından, Tesla (NASDAQ:TSLA) %4,5 düşüşle gerilemeye devam etti.

Öte yanda finans teknolojisi şirketi Qudian (NYSE:QD), güçlü kazançları sonrasında %6 kazanırken, sınırlı Vineyard Vines koleksiyonunun piyasaya sürüldüğünden itibaren bir saat içinde satılmasının ardından Target (NYSE:TGT) %1,3 yükseldi.

Emtialarda ham petrol, piyasadaki üretimi kesmeye devam edip etmemek üzerine Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki bölünme sinyalleri arasında, %0,2 artarak 63,05 dolara ulaştı. Altın %0,05 düşüşle 1.275,05 dolara düşerken, Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi 97,817 seviyesinde sakin kaldı.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.