BOEING GLOBAL TÜRKİYE’DE BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR

BOEING GLOBAL TÜRKİYE’DE BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR

Boeing Global tedarik ağında Türkiye’nin payını büyütmeyi hedeflediğini açıkladı.

Türkiye’den daha fazla firmanın Boeing’in küresel tedarik zincirine dahil olması için fırsat sağlamak, Boeing’in ürün performansı ve finansal anlamda karşılanabilirliğinin yanı sıra, Türkiye’deki havacılık sektörünün uzun vadedeki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Boeing, SAHA İstanbul Savunma, Havacılık Uzay Kümelenmesi Derneği ile işbirliği içinde bugün İstanbul’da Boeing-SAHA İstanbul Havacılık Tedarikçi Zirvesi düzenledi.

Zirveye çoğunluğu hâlihazırda Boeing tedarikçisi olmayan 100’den fazla şirket katıldı. Zirve kapsamında, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İSO Meclis Başkan Vekili Hasan Büyükdede ve THY Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil açılış konuşmalarını yaptı ve Boeing Tedarik Yönetimi, Uçak, Yapısal ve Malzemeler Başkan Yardımcısı John Byrne sivil havacılık mevcut pazar görünümü hakkında genel bilgi verdikten sonra Boeing ile çalışmak ve tedarikçisi olmak için gereken ölçüler hakkında sunuş yaptı. Boeing yetkilileri ayrıca katılımcı firmalar ile birebir görüşmeler gerçekleştirerek işbirliği fırsatlarını değerlendirdi.

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl yaptığı açıklamada, “Türk havacılık sanayi, Boeing ile köklü işbirliği sayesinde son yıllarda önemli gelişmeler kaydetti ve kabiliyetler kazandı. Boeing ve SAHA tarafından birlikte düzenlenen bu etkinlik, mevcut ve potansiyel Türk tedarikçilere, Türk havacılık sektörünün Boeing’in tedarik zincirindeki rolünü artırmak amacıyla gelecekteki kazan-kazan fırsatlarına ve Boeing’in önceliklerine ilişkin bilgi alabilme imkânı sunuyor.” dedi.

SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede yaptığı açıklamada, “SAHA İstanbul Kümesinin Havacılık ve Uzay ile ilgili konularda üretim yapan firmaları ile Boeing yetkililerinin bir araya gelmeleri, Boeing firmasına iyi bir tedarikçi zinciri oluşmasını sağlayacaktır. Türk Sanayicilerinin Boeing için üretim yapması, hem Türkiye hem de Dünya pazarında uçak endüstrisi ile ilgili alanlarda kendilerini geliştirmelerinin önünü açacaktır” dedi.

Dünyanın en büyük havacılık şirketi olan Boeing’in Türkiye ile 70 yıldan fazla süredir uzun soluklu bir ilişkisi mevcut. Türkiye’deki havayolu şirketlerine ticari uçak temin eden, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne savunma ürünleri sağlayan Boeing, Türk havacılık ve uzay sanayiinin güvenilir ortağı olarak biliniyor. Boeing programları Türkiye’de 2 bin 500’den fazla kişiye iş imkânı sağlıyor; şirketin aradan geçen yıllar içinde Türkiye’de yaptırdığı işlerin değeri 1,4 milyar doları aştı. Türkiye’deki tedarikçiler hâlihazırda; 737, 747-8, 767, 777 ve 787 Dreamliner dâhil tüm Boeing Ticari Uçak programlarına parça veya montaj sağlıyor.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.