Boeing, Aurora Flight Sciences’ı satın alıyor

Boeing, Aurora Flight Sciences’ı satın alıyor

Boeing, robot uçak ve  otonom hava araçlarını gerçeğe dönüştürmek için özerk uçuş sistemlerine odaklanan bir şirket olan Aurora Flight Sciences’ı satın alıyor. Boeing, Aurora’yı satın alarak hem askeri hem de ticari kullanım için otonom uçan araç geliştirmeye yönelik çalışmalarını ilerletecek.

Aurora Flight Sciences, DARPA ve USAF tarafından finanse edilen otonom bir askeri uçak olan LightningStrike XV-24A dikey kalkış ve iniş uçaklarını geliştiriyor. Bu yılın başlarında Aurora, nihai üretim aracının bir alt versiyonu olan XV-24A Demonstrator için başarılı bir test uçuş programına başladı.

Satın alma sonrasında Aurora, Boeing’in kendi bağımsız iştiraki olarak faaliyet göstermeye devam edecek ve otonom hava aracı tasarımı ve üretimi konusundaki çalışmalarına devam edecek. Aurora, XV-24A’ya ek olarak yaklaşık 20 yıllık süreç boyunca 30 adet pilotsuz araç tasarladı ve uçurdu.

Boeing, otonom hava araçları sektöründe tek başına değil. Airbus bu hafta, ilk elektrikli uçan araçlarını gelecek yıl itibariyle başlayarak test etmeye başlayacağını açıkladı.


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.