Boeing 747 Emekli Oluyor

Boeing 747 Emekli Oluyor

Havacılık tarihinin en büyük yolcu uçağı olarak bilinen Boeing 747 “Jumbo Jet” son yolculuğunu Delta Havayolları için Seul’den Detroit’e yapacak.

Sektörün ikonu sayılan 600 yolcu taşıyabilen dev uçak ilk seferini 22 Ocak 1970te Pan American Havayolları için New York’tan Londra’ya yapmıştı.

Ekonominin Simgesi, Gökyüzünün Kraliçesi olarak anılan Boeing 747 havacılık tarihinin en rahat yolcu uçağı seçilmişti.

Bugüne kadar Boeing 1500 kadar Jumbo Jet’ı çeşitli havayollarırna teslim etmiş Amerika’da son sefer için Delta Havayolları Seul – Detroit ‘i genel istek üzerine bugün için seçmişti.

Uzun gövdeli dört motorlu uçak sektörde teknolojinin gelişmesiyle daha az yakıt kullanabilen iki motorlu, 550 koltuk kapasiteli Boeing 777’e karşı giderek şansını kaybetmeye başlamıştı.

Boeing 747 ayrıca Hollywood’da’da rağbet görmüş. “Airport”, “Air Force One”, “Görevimiz Tehlike 2” gibi filmlere konu olmuştu. Delta Air’’in emekli ettiği Jumbo Jet British Airways, Lufthansa ve Korean Air havayollarında uçuşlarını en az iki yıl daha sürdürecek.

Son dönemlerde Jumbo Jet çeşitli havayollarına kargo hizmeti veriyordu. Yarım yüzyıla yakın sürede Boeing 747 ‘de uçan 3700 yolcu çeşitli kaza ve terör eylemlerinde hayatını kaybetti.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments