Boeing, 737 Max 8 üretimini azaltıyor

Boeing, 737 Max 8 üretimini azaltıyor

Amerikan uçak üreticisi Boeing, Etiyopya ve Endonezya’daki kazaların ardından 737 Max 8 tipi uçaklarının üretimini azaltma kararı aldı.

Boeing firmasından yapılan açıklamada, 737 Max 8 tipi uçakların üretiminin bu aydan itibaren azaltılacağı duyuruldu.

Buna göre, aylık 52 adet olan uçak üretiminin 42’ye çekileceği, böylece, uçuş kontrol yazılımındaki sorunların giderilmesine daha fazla odaklanılacak.

Boeing, son zamanlarda meydana gelen 738 Max 8 kazalarında, Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemindeki (MCAS) bir hatanın payı olduğunu belirterek, yaşanan can kayıpları için özür dilemişti.

Boeing 737 Max 8 krizi

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya’da ise Lion Hava Yollarına ait “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

Etiyopya’daki son kazanın ardından aralarında Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya’nın da olduğu birçok ülke “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.