featured

Birleşik Krallık Türkiye’ye tıbbi yardım ve profesyonel ekipman gönderiyor

Birleşik Krallık, önümüzdeki günlerde bir sahra hastanesi ve C130 Hercules kritik bakım hava destek ekibi ve uçağı göndererek, Türkiye’deki yıkıcı depremde ciddi şekilde yaralananlara hayati acil tedavi sağlanmasına yardımcı olacak.

Bu yardım, Ankara’daki Birleşik Krallık Büyükelçiliği’ne gelen kilit personele, ve hayatta kalanları sıfırın altındaki sıcaklıklarda sıcak tutacak binlerce termal battaniye de dahil olmak üzere insani yardım taşıyan A400M RAF nakliye uçağına ilave edildi.

Acil servis, 7/24 açık ameliyathane ve beraberindeki klinik personelin yer alacağı sahra hastanesi, ülkedeki deprem sonrası müdahaleyi desteklemek amacıyla konuşlandırılacak.

Sekiz kişilik uzman askeri ekip halihazırda Ankara, Türkiye’de planlamaya yardımcı olmakta ve bu gece, Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait bir nakliye uçağı, Birleşik Krallık Dış İşleri ve Kalkınma Bakanlığı tarafından duyurulan insani yardımla yüklü olarak RAF Brize Norton’dan kalktı.

Savunma Bakanı Ben Wallace açıklamasında:

Birleşik Krallık, bu korkunç dönemde yakın müttefiklerimize ve dostlarımıza yardım etmeye hazırdır. Talep edildiğinde daha fazla yardım için de seçenekleri açık tutacağız. Hercules C130 uçağı, yaralıları Türkiye içinde taşımak için kullanılacaktır.

Kalkınma Bakanı Andrew Mitchell açıklamasında:

Birleşik Krallık, Türkiye ve Suriye’de kısa süre önce yaşanan depremlerden kurtulanlara hayati önem taşıyan acil durum malzemelerini sağlamak için hızla harekete geçti. En çok etkilenen bölgelerdeki kişilerin sıfırın altındaki sıcaklıklarda ısınmasına yardımcı olmak için Türkiye’ye binlerce termal battaniye gönderiyoruz.

Bu yardım, Birleşik Krallık’ın, Türkiye ve Suriye halkına yönelik geniş çaplı destek paketinin bir parçasıdır.

Türkiye’de arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Birleşik Krallık yüksek hazırlıklı Müşterek Kuvvet Karargahından gönderilen uzman bir planlama ekibi, işlevsel teslimat, lojistik ve iletişim konusundaki deneyimlerini kullanarak Birleşik Krallık’ın desteğini koordine etmede Birleşik Krallık Büyükelçiliğine destek verecek.

Müşterek Kuvvet Karargahı komutanı Tuğgeneral Dan Reeve açıklamasında:

Bu yıkıcı depremin kurbanlarını düşündüğümüzü bilmenizi isterim. Ekibimiz, Birleşik Krallık’ın, Türkiye’deki afet müdahale çalışmalarına insani destek verme teklifinin koordinasyonunda Ankara’daki Büyükelçiliğimize yardımcı olacak eğitim, donanım ve yapıdadır. Savunma Bakanı, Savunma Bakanlığı ve Türk mevkidaşının son 24 saat içinde kurdukları irtibat sonrasında bu yardımı konuşlandırmaya karar verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir